Zbulohen tunele sekrete midis kafkës dhe trurit -Albpress Daily News
Published On: Sht, Sht 1st, 2018

Zbulohen tunele sekrete midis kafkës dhe trurit

Një studim i ri ka gjetur se qelizat imune udhëtojnë shpejt nëpër kanale për të rikuperuar materiet e dëmtuara.

Palca e cila gjendet brenda shumicës së eshtrave, prodhon qeliza të kuqe të gjakut si dhe qeliza imune që ndihmojnë në luftimin e infeksioneve dhe shërimin e lëndimeve.

Një hulumtim i kryer nga Instituti Kombëtar i Çrregullimeve Neurologjike ka gjetur se ekzistojnë tunele sekrete midis palcës dhe kafkës së njeriut që shërbejnë si rrugë për qelizat imune që ju përgjigjen lëndimeve të shkaktuara nga goditjet dhe çrregullimet e tjera.

Shkruaj nje koment

avatar
  Subscribe  
Notify of