Category vetting Archives -Albpress Daily News
Tag archive for ‘vetting’
By Albpress News On E premte, Shtator 14th, 2018
0 Comments

KPK e konfirmoi në detyrë, por Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e gjyqtarit

Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK-që rinkonfirmoi në detyrë gjyqtarin Gentian Medja. Njoftimi i Komisioneri Publik: Komisioneri Publik, brenda afatit ligjor, ka ushtruar ankim në Kolegjin e Posaçëm More...

By Albpress News On E premte, Shtator 7th, 2018
0 Comments

Vettingu i politikanëve/ Bylykbashi: Ja pse nuk ka nevojë për diskutime, Rama mjafton të…

Deputeti Oerd Bylylbashi thotë se nisma për ndryshime kushtetuese është një potencim i dekriminalizimit, në mënyrë që nga institucionet të largohen bedelët e krimit të organizuar, që Edi Rama i ka maskuar More...

By Albpress News On E premte, Shtator 7th, 2018
0 Comments

VIDEO/ Basha: Kemi depozituar ligjin për Vettingun e politikanëve, i njëjtë me atë të…

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, paraqiti para medias propozimin e opozitës për Vetingun e politikanëve, duke u shprehur se është njesoj si ai për gjyqtarët dhe prokurorët. Basha lexoi madje More...

By Albpress News On E enjte, Shtator 6th, 2018
0 Comments

Patozi: Ja pse sot jam me Lulin…

Astrit Patozi, ish-deputet i PD, ka reaguar përmes një postimi në rrjet lidhur me propozimin e bërë nga kreu i opozitës për vetting të politikanëve. Patozi shprehet se një propozim i i tillë nuk ka kundërshtarë More...

By Albpress News On E diel, Shtator 2nd, 2018
0 Comments

Pas pushimeve të gushtit, ja prokurori i parë që kalon në sitën e vetting

Pas pushimeve të gushtit, procesi i rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve do të rinisë në shtator. Kështu, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka njoftuar se më datën gjashtë shtator, përballë More...

By Albpress News On E premte, Gusht 24th, 2018
0 Comments

Rama reagon ndaj Washington Times: Paguani artikuj kundër Vetting, ne do t´a pastrojmë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shkrimet e medias amerikane The Washington Times. Në një postim në Facebook, Rama shkruan se këto shkrime janë të paguara kundër Vettingut. “Paguani paguani More...

By Albpress News On E shtunë, Gusht 18th, 2018
0 Comments

Arta Marku kaloi Vettingun, ja “nota” qe i vuri KPK

Kontrolli i pasurisë është një ndër tri kriteret kyçe të procesit të vetingut për gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë. Megjithatë, ky kriter është testuar si më efikasi në praktikën e deritanishme More...

By Albpress News On E premte, Gusht 17th, 2018
0 Comments

Zbardhet vendimi/ Ja pse u shkarkua gjyqtari Tom Ndreca…

Gjyqtari Tom Ndreca, një ndër më të diskutuarit e sistemit gjyqësor për vendimet e tij, u rrëzua në veting për dy kriteret e tjera; deklarime të pamjaftueshme për pasurinë dhe pastërtinë e figurës. Në More...

By Albpress News On E premte, Gusht 17th, 2018
0 Comments

Praktika e KPK: Arsyet që çuan në shkarkimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve

Vendimet e zbardhura të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit tregojnë se “deklarimi i pamjaftueshëm” mbështet të gjitha shkarkimet, shoqëruar me “cenimin e besimit te drejtësia” dhe në më pak More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

Akuzat politike për Vettingun/ ONM: Nuk do të tolerojmë, roli ynë jo ekzekutiv…

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit deklaron prerazi se nuk do tolerojë asnjë presion dhe influencë ndaj procesit të vetingut. Reagimi për Vizion Plus vjen pasi javët e fundit procesi ka qenë preh e akuzave More...