Category ushqime Archives -Albpress Daily News
Tag archive for ‘ushqime’
By Albpress News On E mërkurë, Shtator 19th, 2018
0 Comments

Ndryshimet klimatike, Shqipëria vendi më i rrezikuar në Ballkan nga pasiguria ushqimore

Harta e Sigurisë Ushqimore dhe Ndryshimeve Klimatike, prodhuar nga Programi Botëror i Ushqimit të OKB-së (WFP) dhe Qendra e Hadley Center Met, ilustron se sa përpjekjet e fuqishme të adaptimit dhe zbutjes More...

By Albpress News On E hënë, Shtator 17th, 2018
0 Comments

7 gjëra që nuk duhet të bëni pasi keni ngrënë!

E keni pyetur ndonjëherë veten nëse keni zakone të mira të të ngrënit? Nuk po flasim vetëm për të ngrënën ushqim më vlera të larta ushqyese, flasim për veprimet që bëjmë para, pas ose gjatë të More...

By Albpress News On E mërkurë, Shtator 5th, 2018
0 Comments

4 ushqime që janë provuar se shkaktojnë kancer…

Kanceri nuk është vetëm një koncept i frikshëm, është një fjalë e frikshme. Shkaqet e njohura të kancerit përfshijnë: Faktorë gjenetikë Faktorët e jetesës si përdorimi i duhanit, dieta dhe aktiviteti More...

By Albpress News On E martë, Shtator 4th, 2018
0 Comments

Fast food-et, “vrasës i heshtur” i shëndetit të konsumatorëve

Përdorimi i ushqimeve të shpejta është pa dyshim në majat më të larta. Ushqimi i shpejtë pa dyshim që është dhe shumë i shijshëm, por jo me vlera të larta ushqyese. Edhe pse konsumatorët janë të More...

By Albpress News On E hënë, Shtator 3rd, 2018
0 Comments

Ushqimet që duhet shmangur pas orës 19.00

Tashmë është konfirmuar se nuk është mirë të hahet ushqim pas orës 19.00. Nëse ndodh që jeni shumë i uritur dhe nuk mund t’i rezistoni ushqimit, atëherë rekomandohet të shmangni këto ushqime: – More...

By Albpress News On E diel, Shtator 2nd, 2018
0 Comments

Humbja në peshë – Vaktet për gjithë javën

Kur vendosim të fillojmë një dietë për të humbur peshë, një nga shqetësimet e zakonshme është zgjedhja e menusë. Për këtë është e rëndësishme të kemi një menu javore të ndryshme dhe të pasur More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 29th, 2018
0 Comments

Kur të mbushni 30-vjeç, hiqni dorë nga këto ushqime…

Këtu është lista e ushqimeve ndaj të cilave duhet të hiqni dorë patjetër rreth moshës 30 vjeçare. E dimë që një pjesë e mirë e tyre mund të jenë të shijshme dhe do ta keni të vështirë të hiqni More...

By Albpress News On E enjte, Gusht 23rd, 2018
0 Comments

Si të ushqehemi shëndetshëm kur jemi me pushime, ja 5 ide…

Ne jemi çfarë hamë, prandaj është me të vërtetë e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje asaj që ne vendosim të fusim në organizmin tonë. Mëngjesi, dreka dhe darka janë vaktet më të rëndësishëm More...

By Albpress News On E martë, Gusht 21st, 2018
0 Comments

Kurban Bajram, ja çfare s´duhet t´ju mungoje sot ne tavolinen e ngrenies

Kurban Bajram është një nga 2 festat më të rëndësishme të besimtarëve muslimanë. Sipas traditës islame, Kurban Bajrami nderon gatishmërinë e Ibrahimit të flijojë djalin e tij, Ismailin, si vepër More...

By Albpress News On E shtunë, Gusht 18th, 2018
0 Comments

Ja pse duhet të lini një monedhë në frigorifer para se të dilni nga shtëpia

Nëse po mendoni të shkoni me pushime dhe doni të lini ushqim në frigorifer, ky artikull nuk duhet t’ju kalojë pa lexuar. Do të ndajmë me një truk të thjeshtë që tregon nëse është i sigurt të konsumohet More...