Tag archive for ‘SHBA’
By Gjergji On E martë, Maj 22nd, 2018
0 Comments

LIVE/ Shihni vullkanin më aktiv në SHBA, po përparon 210 metra në orë

Kilauea quhet vullkani që shpërtheu ditë më parë në ishullin e Hawai’t në SHBA. Është ky një ndër 5 vullkanet aktive që vazhdojnë të formojnë ishullin e njohur, e poashtu është edhe më aktivi More...

By Gjergji On E hënë, Gusht 21st, 2017
0 Comments

Rezoluta e SHBA: 600 mln USD për muxhahedinët në Tiranë

Kongresi Amerikan kërkon nga qeveria e Irakut të dëmshpërblejë pjesëtarët e opozitës iraniane të MEK-ut që ndodhen në Shqipëri. Në një rezolutë të veçantë ata kërkojnë nga Iraku për të kompensuar More...

By Gjergji On E enjte, Gusht 17th, 2017
0 Comments

Gjenerali amerikan: opsioni i luftës me Korenë e Veriut i tmerrshëm, por …

  Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë amerikane, gjenerali Joseph Dunford, tha se opsioni ushtarak ndaj kërcënimeve të Koresë Veriore për lëshimin e raketave, do të ishte i “tmerrshëm”. More...

By Gjergji On E mërkurë, Gusht 16th, 2017
0 Comments

Edhe pse e gjithë bota flet për Korenë e Veriut, “Lufta finale” nuk do të jetë atje!

Koreja e Veriut është tashmë në qendër të vëmendjes botërore dhe debatit të diplomacisë ndërkombëtare. Testet e raketave nga Pheniani përbëjnë, për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, një kërcënim More...

By Gjergji On E mërkurë, Gusht 16th, 2017
0 Comments

Mes spiunazhit dhe biznesit, Korea e Veriut ka vite që “na e fut”. Çfarë luhet prapa kuintave

E përditshmja amerikane New York Times ka botuar dje një artikull mbi një lidhje të mundshme, mes raketës balistike interkontinentale të Koresë së Veriut – ajo që u testua për herë të parë në 4 korrik More...

By Gjergji On E mërkurë, Gusht 16th, 2017
0 Comments

Tensionet me Korenë e Veriut, SHBA shtojnë masat mbrojtëse kundër-ajrore

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur një bateri shtesë të mbrojtjes kundër-ajrore “Patriot” në Korenë Jugore. Ky vendim vjen si përgjigje ndaj testeve nukleare dhe raketore të Koresë Veriore, More...

By Gjergji On E shtunë, Gusht 12th, 2017
0 Comments

Misioni i senatorëve që u pritën nga Meta

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti dhe bashkëbisedoi me një delegacion të Senatit të SHBA-së, të kryesuar nga Senatori Roy Blunt, të cilët po zhvillojnë një vizitë pune faktembledhëse në disa More...

By Gjergji On E shtunë, Gusht 12th, 2017
0 Comments

Skandal/Lidhej me nëna beqare për të bërë seks me vajzat e tyre të mitura

Një 49-vjeçar nga Shtetet e Bashkuara është arrestuar, pasi ka përdhunuar dy vajza nën moshën 12 vjeç. Me një nga vajzat ai kishte nisur të abuzonte që në moshën 7 vjeç, kjo gjë kishte zgjatur për More...

By Gjergji On E shtunë, Gusht 12th, 2017
0 Comments

Banorët e Guamit marrin paralajmërimin: Bëhuni gati për sulm nga Koreja Veriore

Tensionet ndërmjet Koresë Veriore dhe SHBA-të janë duke u rritur, dhe banorët e ishullit Guam në Oqeanin Paqësor janë paralajmëruar për sulmin e mundshëm nga regjimi i Kim Jong-un. Siç raporton Sky News, More...

By Gjergji On E premte, Gusht 11th, 2017
0 Comments

Korea Veriore vs SHBA: Trump ka katër skenare

Donald Trump dhe Kim Jong Un kanë filluar një luftë verbale dhe kërcënimesh. A do ketë një luftë me Korenë Veriore? Cilat janë alternativat? Çfarë mund të bëjë tani presidenti amerikan? Ishin fjalë More...