Category serbia Archives -Albpress Daily News
Tag archive for ‘serbia’
By Albpress News On E martë, Gusht 14th, 2018
0 Comments

Tim Judah: Zbulon se si do të veprohet pas deklaratës së kancelares Merkel për mosndryshim kufijsh

Gazetari dhe njohësi i çështjeve ballkanike, Tim Judah është përfshirë në debatin që po zhvillohet lidhur me mundësinë e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Judah në një postim More...

By Albpress News On E hënë, Gusht 13th, 2018
0 Comments

Media amerikane: Gati përplasja e re SHBA–Gjermani për Kosovën

BuzzFeed, një nga mediat online më të fuqishme amerikane, kritike e fortë e Donald Trump, ka publikuar një dokument ku bën të ditur se Presidenti i SHBA-së dhe ai i Rusisë janë marrë vesh përpara 2006-ës More...

By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

Debati per kufijte/ Nishani ka nje pyetje per Qeverine Rama dhe citon Kushtetuten…

Deklaratat e Presidentit Hashim Thaci per rishikim te kufijve te Kosoves me Serbine kane ndezur reagime te shumta. Ish Presidenti Bujar Nishani shtron nje pyetje. Ai citon edhe nenin e Kushtetutes e cila thote se More...

By Albpress News On E premte, Gusht 10th, 2018
0 Comments

Debati për kufijtë, reagon KE: Thaçi dhe Vuçiç duhet të…

Një zgjidhje e përhershme nënkupton një zgjidhje realiste, e qëndrueshme dhe e mundshme, në pajtueshmëri me të drejtën ndërkombëtare, e mbi të cilën Prishtina dhe Beogradi duhet të kenë pajtueshmëri, More...

By Albpress News On E premte, Gusht 10th, 2018
0 Comments

Çfarë thotë Moska për ndryshimin e kufijve në Kosovë?

Serbia dhe Rusia janë partnerë strategjik dhe qëndrimi i Moskës karshi Kosovës mbetet i pandryshueshëm, ka thënë Maria Zakharova, zëdhënëse e ministrisë së jashtme të Rusisë. Zakharova është duke More...

By Albpress News On E premte, Gusht 10th, 2018
0 Comments

Diplomati suedez tregon rreziqet për shkëmbim territoresh Kosovë-Serbi: Ja çfarë ndodhë me Maqedoninë dhe Bosnjën

Diplomati i njohur me karrierë globale, Carl Bild, ka shkruar një analizë për gazetën prestigjioze, “Washington Post”, në të cilën ka folur për marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

Kokëdhima: Ndryshimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, antikombëtar

Kreu i Partisë Zgjidhja, e ka cilësuar të pamundur dhe antikombëtare ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kokëdhima thekson se brenda Kosovës nuk ka asnjë centimetër tokë serbe, ndërsa shton More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

“Mundëm Shqipërinë dhe Serbinë”, mediat zvicerane kërkojnë largimin e Petkoviçit

Përjashtimi i Valon Behramit nga kombëtarja e Zvicrës, duket se do të sjellë shumë pasoja në këtë skuadër, duke qenë se pas tij, janë përjashtuar edhe lojtarë të tjerë si Xhemaili, Fernandez, Xhuru More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

Haradinaj: Ndryshim kufijsh nuk do të ketë, u vendosën me luftë…

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka reaguar nga Vlora, ku po zhvillon një vizitë lidhur me debatin e hapur për ndryshim kufijsh mes Kosovës dhe Serbisë. Haradinaj theksoi se hapja e temës së korrigjimit More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

Ndryshim kufijsh? Thaçi: Do të ketë vetëm korrigjim, koha e luftës ka…

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar në një konferencë për mediat se korrigjim do te ketë, vetëm pas një pajtueshmërie të dyanshme. “Synimi nuk është ndryshimi i kufijve, është korrigjimi More...