Category punesime Archives -Albpress Daily News
Tag archive for ‘punesime’
By Albpress News On E hënë, Tetor 15th, 2018
0 Comments

Mbyllja e lojrave te fatit dhe basteve, kush janë kompanitë që kanë sot mbi 7000 punonjës

Biznesi i lojërave të fatit pritet të marrë një goditje pas vendimit të qeverisë që do t’i largojë kazinotë dhe pikat e basteve nga qendrat e qyteteve deri në 31 dhjetor të këtij viti. Disa kanë More...

By Albpress News On E hënë, Tetor 8th, 2018
0 Comments

Emigrantët e punësuar në Gjermani, ligji i ri sqaron se si do të trajtohen…

Në një nga dy vende pune që krijohen në Gjermani punësohen të huaj. Shumica e tyre vijnë nga Polonia dhe Rumania. Edhe punësimi i refugjatëve ka shënuar rritje – megjithatë shifrat për këtë janë More...

By Albpress News On E shtunë, Tetor 6th, 2018
0 Comments

Sezoni turistik, Tatimet: Xhiroja u rrit me 11% dhe punësimi me 13%

Drejtoria e Përgjithshsme e Tatimeve mbylli zbatimin e planit sektorial të turizmit. Plani i veprimit u fokusua edhe në edukimin e tatimpaguesit, me qëllim nxitjen e vetëkorigjimit në zbatimin e legjislacionit, More...

By Albpress News On E shtunë, Shtator 15th, 2018
0 Comments

Zvicra kërkon specialistë, ja 16 mijë vendet që kërkohen…

Në kohën e dixhitalizimit dhe ndryshimit teknologjik, Zvicra po përballet me mungesën e inxhinierëve edhe specialistëve të telekomunikacionit. Dhe situata ka gjasa të përkeqësohet në vitet e ardhshme. More...

By Albpress News On E enjte, Gusht 23rd, 2018
0 Comments

405 mijë shqiptarë numërohen si të punësuar, por nuk paguajnë sigurime

Statistikat zyrtare të INSTAT tregojnë se në Shqipëri numërohen si të punësuar rreth 1.1 milionë shqiptare sipas të dhënave të vitit 2017, por mbi 36 për qind e tyre nuk janë të përfshirë në sistemin More...

By Albpress News On E enjte, Gusht 9th, 2018
0 Comments

Nxitoni të aplikoni, Franca ka 130 mijë vende pune për emigrantët

“Le të punësojmë emigrantë”. Ky është apeli i restoranteve dhe hotelierëve francezë, të cilët, për shkak të mungesës së fuqisë punëtore, i kërkojnë qeverisë të udhëhequr nga Kryeministri More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

Tatimet, rreth 18 mijë të punësuar të rinj për sezonin turistik

Sipas drejtorisë së Tatimeve rreth 18 mijë persona janë punësuar për herë të parë këtë sezon veror, dhe kryesisht në zonat turistike të Durrësit, Vlorës, Lezhës, Shkodrës dhe Sarandës. “Për More...

By Albpress News On E enjte, Gusht 2nd, 2018
0 Comments

Tatimet: Në turizëm janë punësuar 15 mijë persona të rinj gjatë këtij sezoni

Drejtoria e Përgjitshme e Tatimeve ka dhënë informacion rreth rezultateve të arritura në kuadër të zbatimit të planit të detajuar të masave, me qëllim mbarëvajtjen e sezonit turistik veror, uljen e More...

By Albpress News On E enjte, Qershor 7th, 2018
0 Comments

Vendimi/ Rama i gjen punë me kontratë të përkohshme 500 personave

Qeveria miratoi 500 punonjësit me kontratë të përkohshme për sezonin e verës 2018 në Agjencinë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura, e cila funksionon pranë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit Sipas vendimit, More...

By Albpress News On E premte, Qershor 1st, 2018
0 Comments

Rama sherr me komentuesit në rrjet/ Mos dëgjo kazanin, por mua…

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se në 3 muajt e parë të vitit përmes zyrave të punës janë punësuar 10 mijë qytetarë. Ai tha se objektiv është arritja e shifrës 25 mijë deri në fund të vitit. More...