Category maqedoni Archives -Albpress Daily News
Tag archive for ‘maqedoni’
By Albpress News On E shtunë, Shtator 15th, 2018
0 Comments

Basha në Maqedoni: Votoni pro referendumit më 30 shtator

SHKUP-Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi sot një vizitë në Maqedoni ku u takua me të gjithë lidershipin shqiptar. Zhvillimi i referendumit në 30 Shtator ishte temë qendrore e bisedimeve More...

By Albpress News On E shtunë, Shtator 15th, 2018
0 Comments

Basha në Maqedoni, takim me spektrin politik shqiptar/ Ja çfarë do të diskutohet

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni. Gjatë kësaj vizite, Basha do të ketë takime me liderët e të gjithë spektrit politik shqiptar në Maqedoni. Temë More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 29th, 2018
0 Comments

Referendumi i 30 shtatorit/ Meta ka një thirrje për shqiptarët e Maqedonisë

Presidenti Ilir Meta, u ka drejtuar një thirrje të gjithë shqiptarëve të Maqedonisë që të marrin pjesë në referendumin e datës 30 shtator dhe të votojnë pro marrëveshjes, për të çelur një kapitull More...

By Albpress News On E shtunë, Gusht 11th, 2018
0 Comments

Nga Italia në Bosnje, ku u ndjenë lëkundjet e tërmetit që tronditi Shqipërinë

Lëkundjet e tërmetit të fuqishëm që goditi vendin këtë pasdite u ndjenë në disa shtete. Sipas qendrës Evropiane të Sizmologjisë, lëkundjet janë ndjerë në Kosovë, Maqedoni Serbi dhe Bosnje-Hercegovinë. More...

By Albpress News On E martë, Gusht 7th, 2018
0 Comments

Ndalohen 7 xhihadistë të dyshuar në Maqedoni

Policia maqedonase arrestoi shtatë persona mbrëmjen e së hënës, të dyshuar për pjesëmarrje si luftëtarë të huaj në konfliktet në Siri dhe Irak. Të dyshuarit e ndaluar, të gjithë shtetas maqedonas More...

By Albpress News On E hënë, Korrik 30th, 2018
0 Comments

Referendumi per emrin, parlamenti maqedonas vendos daten…

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë, me 68 vota për dhe asnjë kundër dhe as të përmbajtur, pasditen e së hënës vendosi që më 30 shtator të këtij viti të mbahet referendumi për emrin, i cili do të More...

By Albpress News On E diel, Korrik 8th, 2018
0 Comments

Aksidenti me pasojë vdekje, viktima shqiptar i Maqedonisë/Emri

Identifikohet viktima e aksidentit rrugor të ndodhur në aksin Prrenjas-Librazhd, në vendin e quajtur Ura e Bushtricës. Sipas një njoftimi të policisë së Elbasanit, viktima quhet Zyrdi Hasani, 60 vjeç, banues More...

By Albpress News On E mërkurë, Korrik 4th, 2018
0 Comments

Kurz kërkon “një Evropë që mbron” dhe integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë në BE

Si do të reagojë Austria për marrëveshjen mes CDU dhe CSU-së? “Nëse Gjermania vendos masa kombëtare, atëherë ne dhe të tjerët duhet të reagojmë ndaj tyre”, tha në mënyrë lapidare kancelari Sebastian More...

By Albpress News On E martë, Qershor 26th, 2018
0 Comments

Ivanov kundër Qeverisë dhe Kuvendit: Ja pse nuk e dekretoj marrëveshjen për emrin

Presidenti i Maqedonise, ivanov nuk e ka nenshkruar Ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për emrin me Greqinë. “Në kryerje të funksionit të Presidentit të Republikës së Maqedonisë gjithmonë veproj More...

By Albpress News On E diel, Qershor 17th, 2018
0 Comments

VIDEO/ Opozita maqedonase nis protestat nga Manastiri

Në Manastir ka filluar protesta e opozitës, pas nënshkrimit të marrëveshjes Maqedoni–Greqi për emrin e ri të Maqedonisë. Me qindra njerëz janë duke protestuar me këngë popullore, flamuj maqedonas e More...