Category kosova Archives -Albpress Daily News
Tag archive for ‘kosova’
By Albpress News On E martë, Gusht 14th, 2018
0 Comments

Thaçi për Reuters: Në shtator i propozoj Serbisë planin për korrigjimin e kufirit

Një rishikim i kufirit për të sjellë pjesë të Serbisë me popullsi me shumicë shqiptare në Kosovë, mund t’i japë fund tensioneve të vazhdueshme midis Beogradit dhe Prishtinës dhe t’i lejojë të More...

By Albpress News On E martë, Gusht 14th, 2018
0 Comments

Tim Judah: Zbulon se si do të veprohet pas deklaratës së kancelares Merkel për mosndryshim kufijsh

Gazetari dhe njohësi i çështjeve ballkanike, Tim Judah është përfshirë në debatin që po zhvillohet lidhur me mundësinë e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Judah në një postim More...

By Albpress News On E hënë, Gusht 13th, 2018
0 Comments

Media amerikane: Gati përplasja e re SHBA–Gjermani për Kosovën

BuzzFeed, një nga mediat online më të fuqishme amerikane, kritike e fortë e Donald Trump, ka publikuar një dokument ku bën të ditur se Presidenti i SHBA-së dhe ai i Rusisë janë marrë vesh përpara 2006-ës More...

By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

Debati per kufijte/ Nishani ka nje pyetje per Qeverine Rama dhe citon Kushtetuten…

Deklaratat e Presidentit Hashim Thaci per rishikim te kufijve te Kosoves me Serbine kane ndezur reagime te shumta. Ish Presidenti Bujar Nishani shtron nje pyetje. Ai citon edhe nenin e Kushtetutes e cila thote se More...

By Albpress News On E premte, Gusht 10th, 2018
0 Comments

Debati për kufijtë, reagon KE: Thaçi dhe Vuçiç duhet të…

Një zgjidhje e përhershme nënkupton një zgjidhje realiste, e qëndrueshme dhe e mundshme, në pajtueshmëri me të drejtën ndërkombëtare, e mbi të cilën Prishtina dhe Beogradi duhet të kenë pajtueshmëri, More...

By Albpress News On E premte, Gusht 10th, 2018
0 Comments

Çfarë thotë Moska për ndryshimin e kufijve në Kosovë?

Serbia dhe Rusia janë partnerë strategjik dhe qëndrimi i Moskës karshi Kosovës mbetet i pandryshueshëm, ka thënë Maria Zakharova, zëdhënëse e ministrisë së jashtme të Rusisë. Zakharova është duke More...

By Albpress News On E premte, Gusht 10th, 2018
0 Comments

Diplomati suedez tregon rreziqet për shkëmbim territoresh Kosovë-Serbi: Ja çfarë ndodhë me Maqedoninë dhe Bosnjën

Diplomati i njohur me karrierë globale, Carl Bild, ka shkruar një analizë për gazetën prestigjioze, “Washington Post”, në të cilën ka folur për marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas More...

By Albpress News On E enjte, Gusht 9th, 2018
0 Comments

“Korrigjimi i kufijve”/ Berisha flet për argatë të Vuçiçit: Ja dokumenti i kuzhinës së Beogradit, marrëveshje për…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar sot per debatin e madh lindur se fundi me ate qe po perkufizohet si korrigjim i kufijve mes Kosoves dhe Serbise. Ai ka postuar ne faqen e tij ne FB nje dokument, qe sipas More...

By Albpress News On E enjte, Gusht 9th, 2018
0 Comments

Zbulohet dokumenti sekret për Kosovën, që i “hëngri kokën” Zoran Gjingjiqit!

Zoran Gjingjiq kishte paraqitur një dokument dhe strategjinë e tij për zgjidhjen e çështjes së Kosovës katër muaj para vrasjes së tij në vitin 2003. Është ky dokument, i cili ka pesë pika dhe tregon More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

Kokëdhima: Ndryshimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, antikombëtar

Kreu i Partisë Zgjidhja, e ka cilësuar të pamundur dhe antikombëtare ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kokëdhima thekson se brenda Kosovës nuk ka asnjë centimetër tokë serbe, ndërsa shton More...