Tag archive for ‘BE’
By Albpress News On E shtunë, Korrik 14th, 2018
0 Comments

Negociatat me BE? Shqipëria ka një kusht të ri përpara…

Kushtet janë të qarta. Brukseli kërkon në tre drejtime kryesore rezultate të qëndrueshme deri në qershor 2019 që të hapë me Shqipërinë negociatat e pranimit në BE: përfundimi i reformave; zgjidhja More...

By Albpress News On E premte, Korrik 13th, 2018
0 Comments

Rama: Kemi një datë për hapjen e negociatave, do zgjidhim problemet me Greqinë…

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar vendimin e marrë në qershor për Shqipërinë nga këshilli i Ministrave të Jashtëm të BE-së si pozitiv. Në një konferencë të përbashkët me Presidentin e Këshillit More...

By Albpress News On E premte, Korrik 13th, 2018
0 Comments

Europa do të ngrihet kundër Trump/ Deklarata e fortë vjen nga Parisi…

Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian, tha se Evropa do të ngrihet kundër përpjekjeve të presidentit amerikan, Donald Trump, për të “destabilizuar” Bashkimin Evropian dhe për të penguar More...

By Albpress News On E martë, Korrik 10th, 2018
0 Comments

Hahn përgënjeshtron Ramën: Nuk kemi vendosur për hapjen e negociatave, ja çdo të ndodhë në 2019

Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, do të vizitojë Tiranën, javën e ardhshme. Hahn ka pohuar nga Londra, ku po mbahet Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimor, për një tur ballkanik që do të nisë More...

By Albpress News On E premte, Qershor 29th, 2018
0 Comments

VIDEO/ Ja pse nuk u hapën negociatat, deputeti tregon arsyet…

Bashkimi Europian vendosi që Shqipërisë të mos i hapen negociatat dhe diskutimi të shtyhet për në fund të vitit 2019. Arsyeja e mos hapjes së negociatave është pikërisht Edi Rama dhe qeverisja e tij More...

By Albpress News On E premte, Qershor 29th, 2018
0 Comments

Rama në takimin me Ambasadorët/ Fituam 12 muaj kohë, nuk humbëm me negociatat…

Shqipëria ka fituar 12 muaj kohë dhe nuk i ka humbur ato. Kjo është teza më e re e përdorur nga Kryeministri Edi Rama lidhur me shtyrjen me të paktën 1 vit të vendimit për hapjen ose jo të negociatave More...

By Albpress News On E mërkurë, Qershor 27th, 2018
0 Comments

Zbardhen detajet nga takimi i ministrave të Jashtëm të BE/ Negociatat mund të hapen në fund të 2019

Reuters ka dhënë detaje mbi samitin e ministrave të Jashtëm të BE, ku u vendos shtyrja me 1 vit të vendimit për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Qeveritë e BE do të “vendosin rrugën More...

By Albpress News On E mërkurë, Qershor 27th, 2018
0 Comments

VIDEO/ Rama akuza opozitës, promovon si fitore shtyrjen me 1 vit të vendimit për negociatat

Ministrat e Jashtëm të BE-së vendosën dje shtyrjen me 1 vit të vendimit për hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë, në varësi të përmbushjes së kushteve. Por Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur të More...

By Albpress News On E mërkurë, Qershor 27th, 2018
0 Comments

Moshapja e negociatave/ Berisha: Rama akt të turpshëm dhe të neveritshëm, ndëshkim fatal…

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar përmes një komenti në rrjetet sociale lidhur me vendimin e djeshëm të ministrave të Jashtëm të BE-së për negociatat me Shqipërinë, si dhe qëndrimin e mbajtur More...

By Albpress News On E mërkurë, Qershor 27th, 2018
0 Comments

Shqipërisë iu shty hapja e negociatave me 1 vit, Kukan: Përshëndes konkluzionet

Europarlamentari Eduard Kukan ka reaguar pas vendimit të Ministrave të Jashtëm të BE-së për shtyrjen në 2019-ën të negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë. “I përshëndes More...