Rusia 2018, ja ekipet që kanë shpallur listat paraprake -Albpress Daily News
Published On: Mar, Maj 15th, 2018

Rusia 2018, ja ekipet që kanë shpallur listat paraprake

Skuadrat kombëtare pjesëmarrëse në Kupën e Botës Rusia 2018 kanë nisur shpalljen e listave paraprake të futbollistëve nga të cilat do të dalin edhe 23 emrat përfundimtarë që do të jenë të pranishëm muajin e ardhshëm në turneun më të rëndësishëm të globit. Më poshtë njihuni me lojtarët e grumbulluar deri tani nga çdo skuadër.

GRUPI A

Rusia (28 futbollistë)

Portierë: Igor Akinfeev (CSKA), Vladimir Gabulov (Brujas), Soslan Dzhanaev (Rubin Kazán), Andrey Lunev (Zenit).

Mbrojtës: Vladimir Granat (Rubin Kazán), Ruslan Kambolov (Rubin Kazán), Fedor Kudryashov (Rubin Kazán), Ilya Kutepov (Spartak), Roman Neustaedter (Fenerbahce), Konstantin Raush (Dinamo M.), Andrey Semenov (Ahmat Grozny), Igor Smolnikov (Zenit), Mario Fernandes (CSKA).

Mesfushorë: Yury Gazinsky (Krasnodar), Alexander Golovin (CSKA M.), Alan Dzagoev (CSKA M.), Alexander Erokhin (Zenit), Yury Zhirkov (Zenit), Roman Zobnin (Spartak M.), Daler Kuzyaev (Zenit), Anton Miranchuk (Lokomotiv Moscú), Alexander Samedov (Spartak Moscú), Alexander Tashaev (Dinamo M.), Denis Cheryshev (Villarreal).

Sulmues: Artem Dzyuba (Arsenal Tula), Alexey Miranchuk (Lokomotiv M.), Fedor Smolov (Krasnodar), Fedor Chalov (CSKA M.).

Egjipti: (29 futbolistas)

Portierë: Essam El Hadary (Al Tauun, KSA), Mohamed el Shennawy (Al Ahly), Sherif Ekramy (Al Ahly), Mohamed Awad (Ismailiya).

Mbrojtës: Ahmed Fathi (Al Ahly), Saad Samir (Al Ahly), Ayman Ashraf (Al Ahly), Mahmoud Hamdy (Zamalek), Mohamed Abdel Shafy (Al Fateh, KSA) Ahmed Hegazi, Ali Gabr (West Bromwich Albion), Ahmed Elmohamady (Aston Villa), Karim Hafez (Lens), Omar Gaber (Los Angeles), Amro Tarek (Orlando).

Mesfushorë: Tarek Hamed (Zamalek), Mahmoud Abdel Aziz (Zamalek), Shikabala (Al Raed, KSA), Abdallah Said (KuPS), Sam Morsy (Wigan), Mohamed Elneny (Arsenal), Kahraba (Al Itihad), Ramadan Sobhi (Stoke City), Trezeguet (Kasimpasa), Amr Warda (Atromitos).

Sulmues: Marwan Mohsen (Al Ahly), Ahmed Gomaa (Al Masri), Kouka (Braga), Mohamed Salah (Liverpool).

Arabia Saudite nuk ka shpallur listë paraprake.

Uruguaj nuk ka shpallur listë paraprake

GRUPI B

Portugalia nuk ka shpallur listë paraprake

Spanja nuk e ka bërë publike listën paraprake

Maroku nuk ka shpallur listë paraprake

Irani (35 futbollistë)

Portierë: Alireza Beiranvand (Persepolis), Seyed Hossein Hosseini (Esteghlal), Rashid Mazaheri (Zob Ahan), Amir Abedzadeh (Maritimo)

Mbrojtës: Ramin Rezaeian (Ostende), Voria Ghafouri, Pejman Montazeri, Seyed Majid Hosseini, Omid Norafkan, Roozbeh Cheshmi (Esteghlal), Steven Beitashour (Los Angeles), Seyed Jalal Hosseini, Mohammad Ansari (Persepolis), Mohammad Reza Khanzadeh (Padideh), Morteza Pouraliganji (Alsaad), Milad Mohammadi (Akhmat Grozny), Saeid AGhaei (Sepahan).

Mesfushorë: Saeid Ezatolahi (Amkar Perm), Masoud Shojaei (AEK), Ahmad Abdolahzadeh (Foolad), Saman Ghoddos (Ostersunds), Mahdi Torabi, Ali Gholizadeh (Saipa) (Saipa), Ashkan Dejagah (Notthingham Forest), Omid Ebrahimi (Esteghlal), Ehsan Hajsafi (Olympiacos/GRE), Ali Karimi (Sepahan), Soroush Rafiei (Al Khor), Vahid Amiri (Persepolis)

Sulmues: Alireza Jahanbakhsh (AZ Alkmaar), Karim Ansarifard (Olympiacos), Mahdi Taremi (Al Gharafa), Sardar Azmoun (Rubin Kazan), Reza Ghoochannejhad (Heerenveen), Kaveh Rezaei (Charleroi).

GRUPI C

Franca nuk ka shpallur listë paraprake

Australia (32 futbollistë)

Portierë: Mat Ryan (Brighton), Brad Jones (Feyenoord), Danny Vukovic (Genk), Mitchell Langerak (Nagoya Grampus)

Mbrojtës: Trent Sainsbury (Grasshoppers), Matthew Jurman (Suwon), Milos Degenek (Yokohama Marinos), Bailey Wright (Bristol City), Joshua Risdon (Western Sydney Wanderers), Aziz Behich (Bursaspor), Aleksandr Susnjar (Mlada Boleslav), James Meredith (Millwall), Fran Karacic (NK Lokomotiva), Alex Gersbach (Lens).

Mesfushorë: Mile Jedinak (Aston Villa), Aaron Mooy (Huddersfield), Tom Rogic (Celtic), Massimo Luongo (QPR), Jackson Irvine (Hull City), Joshua Brillante (Sydney FC), Dimi Petratos (Newcastle Jets), Mark Milligan (Al Ahli).

Sulmuess: Tim Cahill (Millwall), Tomi Juric (FC Luzern), Mathew Leckie (Hertha Berlin), James Troisi (Melbourne Victory), Daniel Arzani (Melbourne City), Andrew Nabbout (Urawa Red Diamonds), Nikita Rukavytsya (Maccabi Haifa), Robbie Kruse (Bochum), Jamie Maclaren (Hibernian), Apostolos Giannou (AEK Larnaca).

Peruja nuk e ka bwrw publike listën paraprake

Danimarka (35 futbollistë)

Portierë: Frederik Rønnow (Brondby), Jesper Hansen (Midtjylland), Jonas Lössl (Huddersfield Town), Kasper Schmeichel (Leicester City).

Mbrojtës: Andreas Bjelland (Brentford), Andreas Christensen (Chelsea), Henrik Dalsgaard (Brentford), Jannik Vestergaard (Borussia Mönchengladbach), Jens Stryger Larsen (Udinese), Jonas Knudsen (Ipswich Town), Mathias Jørgensen (Huddersfield Town), Nicolai Boilesen (København), Peter Ankersen (København), Riza Durmisi (Real Betis), Simon Kjær (Sevilla).

Mesfushorë: Christian Eriksen (Tottenham Hotspur), Daniel Wass (Celta), Lasse Schöne (Ajax), Lukas Lerager (Girondins), Mathias Jensen (Nordsjælland), Michael Krohn-Dehli (Deportivo), Mike Jensen (Rosenborg), Pierre Emile Højbjerg (Southampton), Thomas Delaney (Werder Bremen), William Vitved Kvist (København).

Sulmues: Andreas Cornelius (Atalanta), Kasper Dolberg (Ajax), Kenneth Zohore (Cardiff City), Martin C. Braithwaite (Girondins), Nicklas Bendtner (Rosenborg), Nicolai Jørgensen (Feyenoord), Pione Sisto (Celta), Robert Skov (København), Viktor Fischer (København), Yussuf Yurary Poulsen (RB Leipzig).

GRUPI D

Argjentina (35 futbollistë)

Portierës: Franco Armani (River Plate), Wilfredo Caballero (Chelsea) Nahuel Guzmán (Tigres), Sergio Romero (Manchester United).

Mbrojtës: Marcos Acuña (Sporting), Cristian Ansaldi (Torino), Federico Fazio (Roma), Ramiro Funes Mori (Everton), Javier Mascherano (Hebei Fortune), Gabriel Mercado (Sevilla), Nicolás Otamendi (Manchester City), Germán Pezzella (Fiorentina), Marcos Rojo (Manchester United), Eduardo Salvio (Benfica), Nicolás Tagliafico (Ajax).

Mesfushorë: Ever Banega y Guido Pizarro (Sevilla), Rodrigo Battaglia (Sporting), Lucas Biglia (Milan), Ricardo Centurión (Racing Club), Ángel Di María (PSG), Manuel Lanzini (West Ham), Giovani Lo Celso (PSG), Maximiliano Meza (Independiente), Leandro Paredes (Zenit), Cristian Pavón y Pablo Pérez (Boca Juniors) y Enzo Pérez (River Plate).

Sulmues: Sergio Agüero (Manchester City), Paulo Dybala y Gonzalo Higuaín (Juventus), Mauro Icardi (Inter), Lautaro Martínez (Racing Club), Lionel Messi (Barcelona) y Diego Perotti (Roma).

Islanda (23 futbollistë)

Portierë: Hannes Halldorsson (Randers), Runar Alex Runarsson (Nordsjaelland), Frederik Schram (Roskilde).

Mbrojtës: Kari Arnasson (Aberdeen), Ari Freyr Skulason (Lokeren), Hördur Magnússon (Bristol City), Hólmar Örn Eyjolfsson (IFK Norrköping), Sverrir Ingi Ingason (Rostov), Ragnar Sigurdsson (Rostov), Birkir Már Saevarsson (Valur).

Mesfushorë: Samuel Fridjónsson (Valerenga), Johan Berg Gudmundsson (Burnley), Arnór Ingvi Traustason (Malmoe), Aaron Gunnarsson (Cardiff City), Ólafur Ingi Skúlason (Kardemir Karabükspor), Gylfi Sigurdsson (Everton), Emil Hallfredsson (Udinese), Birkir Bjarnason (Aston Villa), Rúrik Gíslason (Sandhausen).

Sulmues: Björn Bergmann Sigurdsson (Rostov), Alfred Finnbogason (Augsburgo), Jon Dadi Bodvarsson (Reading), Albert Gudmundsson (PSV).

Kroacia (32 futbollistë)

Portierë: Danijel Subasic (Monaco), Lovre Kalinic (Gent), Dominik Livakovic (Dinamo), Karlo Letica (Hajduk).

Mbrojtës: Vedran Corluka (Lokomotiv), Domagoj Vida (Besiktas), Ivan Strinic (Sampdoria), Dejan Lovren (Liverpool), Sime Vrsaljko (Atletico Madrid), Josip Pivaric (Dynamo Kiev), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen), Matej Mitrovic (Club Brugge), Borna Barisic (Osijek), Zoran Nizik (Hajduk), Duje Caleta-Car (Red Bull Salzburg), Borna Sosa (Dinamo).

Mesfushorë: Luka Modric (Real Madrid), Ivan Rakitic (Barcelona), Mateo Kovacic (Real Madrid), Milan Badelj (Fiorentina), Marcelo Brozovic (Inter), Marko Rog (Napoli), Mario Pasalic (Spartak), Filip Bradaric (Rijeka).

Sulmues: Mario Mandzukic (Juventus), Ivan Perisic (Inter), Nikola Kalinic (Milan), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Marko Pjaca (Schalke), Ante Rebic (Eintracht), Duje Cop (Standard Lieja), Ivan Santini (Caen).

Nigeria nuk ka shpallur listë paraprake

GRUPI E

Brazili (23 futbollistë)

Portierë: Allison (Roma), Ederson (Manchester City), Cassio (Corinthians).

Mbrojtës: Fagner (Corinthians), Danilo (Manchester City), Thiago Silva (PSG), Marquinhos (PSG), Miranda (Inter), Geromel (Gremio), Marcelo (Real Madrid), Filipe (Atlético).

Mesfushorë: Casemiro (Real Madrid), Fernandinho (Manchester City), Paulinho (Barcelona), Coutinho (Barcelona), Renato Augusto (Beijing Guoan), Willian (Chelsea), Fred (Shakhtar).

Sulmues: Neymar (PSG), Gabriel Jesus (City), Firmino (Liverpool), Douglas Costa (Bayern), Taison (Shakthar).

Zvicra nuk ka shpallur listë paraprake

Kosta Rika nuk ka shpallur listë paraprake

Serbia nuk ka shpallur listë paraprake

GRUPI F

Gjermania nuk ka shpallur listë paraprake

Meksika (28 futbollistaw)

Portierë: Guillermo Ochoa (Standard), Alfredo Talavera (Toluca), Jesús Corona (Cruz Azul).

Mbrojtës: Carlos Salcedo (Eintracht Frankfurt), Néstor Araujo (Santos Laguna), Diego Reyes (Porto), Héctor Moreno (Real Sociedad), Hugo Ayala (Tigres), Oswaldo Alanís (Chivas), Edson Álvarez (América), Jesús Gallardo (Pumas UNAM), Miguel Layún (Sevilla).

Mesfushorë: Jesús Molina (Monterrey), Rafael Márquez (pa skuadër), Héctor Herrera (Porto), Jonathan dos Santos (LA Galaxy), Andrés Guardado (Betis), Erick Gutiérrez (Pachuca), Marco Fabián (Eintracht Frankfurt), Giovani dos Santos (LA Galaxy).

Sulmues: Javier Hernández (West Ham United), Raúl Jiménez (Benfica), Oribe Peralta (América) Jesús Manuel Corona (Porto), Carlos Vela (Los Angeles FC), Javier Aquino (Tigres), Hirving Lozano (PSV Eindhoven), Jürgen Damm (Tigres).

Suedia nuk ka shpallur listë paraprake

Korea e Jugut (28 futbollistë)

Portierë: Kim Seung-gyu (Vissel Kobe), Kim Jin-hyeon (Cerezo Osaka), Cho Hyun-woo (Daegu FC).

Mbrojtës: Kim young-gwon (Guangzhou Evergrande), Jang Hyun-soo (FC Tokyo), Jung Seung-hyun (Sagan Tosu), Yun Yong-sun (Seongnam FC), Kwon Kyung-won (Tianjin Quanjian), Oh Ban-suk (Jeju United), Kim Jin-su (Jeonbuk Hyundai Motors), Kim Min-woo (Sangju Sangmu), Park Joo-ho (Ulsan Hyundai), Hong Chul (Sangju Sangmu), Lee Yong (Jeonbuk Hyundai Motors), Go Yo-han (FC Seoul).

Mesfushorë: Ki Sung-yueng (Swansea City), Jung Woo-young (Vissel Kobe), Kwon Chang-hoon (Dijon), Ju Se-jong (Asan Mugunghwa), Koo Ja-cheol (Augsburgo), Lee Jae-sung (Jeonbuk Hyundai Motors), Lee Seung-woo (Hellas Verona), Lee Chung-yong (Crystal Palace), Moon Seon-min (Incheon United).

Sulmues: Kim Shin-wook (Jeonbuk Hyundai Motors), Son Heung-min (Tottenham Hotspur), Lee Keun-ho (Gangwon FC), Hwang Hee-chan (Salzburg).

GRUPI H

Belgjika nuk ka shpallur listë paraprake

Panamaja nuk ka shpallur listë paraprake

Tunizia (29 futbollistë)

Portierë: Aymen Mathlouthi (Al Batin), Moez Ben Cherifia (Esperance), Moez Hassen (Chateauroux), Farouk Ben Mustapha (Al Shabab).

Mbrojtws: Hamdi Nagguez (Zamalek), Dylan Bron (Gent), Rami Bedoui (Etoile du Sahel), Yohan Ben Alouane (Leicester), Syam Ben Youssef (Kasimpasa), Yassine Meriah (CS Sfaxian), Bilel Mohsni (Paris FC), Khalil Chammam (Esperance), Oussama Haddadi (Dijon), Ali Maâloul (Al Ahly).

Mesfushorë: Elyes Skhiri (Montpellier), Mohamed Amine Ben Amor (Al Ahli), Ghaylane Chaâlali (Esperance), Karim Laâribi (Cesena), Ferjani Sassi (Al Nasser), Ahmed Khalil (Club African), Seifeddine El Khaoui (Troyes), Mohamed Wael Laârbi (Tours).

Sulmues: Fakhreddine Ben Youssef (Al Ettifaq), Anis Badri (Esperance), Bassem Srarfi (OGC Niza), Ahmed Akaichi (Al Ittihad), Naim Sliti (Dijon), Saber Khelifa (Club African), Wahbi Khazri (Rennes).

Anglia nuk ka shpallur listë paraprake

GRUPI H

Polonia (35 futbollistë)

Portierë: Bartosz Bialkowski (Ipswich Town), Lukasz Fabianski (Swansea City), Lukasz Skorupski (Roma), Wojciech Szczesny (Juventus).

Mbrojtës: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Thiago Cionek (SPAL), Kamil Glik (Mónaco), Marcin Kaminski (Stuttgart), Tomasz Kedziora (Dinamo Kiev), Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Artur Jedrzejczyk (Legia Varsovia), Michal Pazdan (Legia).

Mesfushorë: Jakub Blaszczykowski (Wolfsburg), Pawel Dawidowicz (Palermo), Przemyslaw Frankowski (Jagiellonia Bialystok), Jacek Góralski (Ludogorets Razgrad), Kamil Grosicki (Hull City), Damian Kadzior (Górnik Zabrze), Grzegorz Krychowiak (West Brom), Rafal Kurzawa (Górnik Zabrze), Karol Linetty (Sampdoria), Maciej Makuszewski (Lech Poznan), Krzysztof Zurkowski (Legia Varsovia), Slawomir Peszko (Lechia Gdansk), Maciej Rybus (Lokomotiv Moscú), Sebastian Szymanski (Legia), Piotr Zielinski (Nápoles), Szymon Zurkowski (Górnik Zabrze).

Sulmues: Dawid Kownacki (Sampdoria), Robert Lewandowski (Bayern M.), Arkadiusz Milik (Nápoli), Krzysztof Piatek (Cracovia), Lukasz Teodorczyk (Anderlecht), Kamil Wilczek (Brondby).

Senegali nuk ka shpallur listë paraprake

Kolumbia nuk ka shpallur listë paraprake

Japonia nuk ka shpallur listë paraprake