Rusët përdorën doping gjatë botërorit? Ja çfarë shkruajnë mediat gjermane -Albpress Daily News
Published On: Hën, Kor 9th, 2018

Rusët përdorën doping gjatë botërorit? Ja çfarë shkruajnë mediat gjermane

Dyshimet për përdorimin dopingu nga futbollistët rus bëhen gjithmonë e më prezente.

Ditët e fundit mediat gjermane kanë theksuar se lojtarët e kombëtares ruse kanë përdorur herë pas here amoniak, një substancë që duhet të jetë e ndaluar, pasi ndikon në paraqitjen sportive.

Kjo gjë është zbuluar nga një gazetë e përjavshme e Mynihut sipas së cilës në ndeshjen kundër Spanjës, një nga zëvendësuesit e Cerceshov, ka thithur amoniak nga një copë pambuku.

Ndonëse amoniaku nuk është një substancë e pranishme në listën e substancave të ndaluara nga Agjencia Ndërkombëtare e Antidopingut, ai stimulon frymëmarrjen dhe përmirëson qarkullimin e oksigjenit në gjak.

Shkruaj nje koment

avatar
  Subscribe  
Notify of