Rex Tillerson largohet nga detyra e Sekretarit te Shtetit, e zevendeson Mike Pompeo -Albpress Daily News
Published On: Mar, Mar 13th, 2018

Rex Tillerson largohet nga detyra e Sekretarit te Shtetit, e zevendeson Mike Pompeo

Shpërndaj
Tags

Sekretari i Shtetit Rex Tillerson do të zëvendësohet nga Mike Pompeo, drejtori i CIA-s, njoftoi sot Presidenti Trump.

Por ndryshimi i Sekretarit te Shtetit kerkon konfirmim nga Senati.

“Mike Pompeo, drejtor i CIA-s, do të bëhet Sekretari i ri i Shtetit. Ai do të bëjë një punë fantastike! Faleminderit për Rex Tillerson për shërbimin e tij! Gina Haspel do të bëhet drejtorja e re e CIA-s dhe gruaja e parë që do të zgjidhet. Urime për të gjithë!”, shkruan Trump ne nje Tweet.

Tillerson, ish shefi i naftës ExxonMobil, asnjëherë mik i ngushtë me Trump, pasi ata nuk e njihnin njëri-tjetrin para vitit 2016.

Largimi i Tillersonit e bën atë anëtarin e fundit të rrethit të brendshëm të Trump në administratë që dorëhiqet nga afro dhjetë muaj në mandatin e Trump – pas një serie ndihmësish të Shtëpisë së Bardhë, duke filluar me këshilltarin e sigurimit kombëtar Mike Flynn, duke vazhduar tek shefi e strategu Steve Bannon, sekretar shtypi Sean Spicer dhe shefi i shtabit Reince Priebus – të cilët kanë lënë postet e tyre mes turbullirave të administratës.

Tillerson është zyrtari i dytë i kabinetit që jep dorëheqjen, pas ish-sekretarit Tom Price të Shërbimeve Shëndetësore dhe Humane, i cili u rrëzua nga një skandal i shpenzimeve të udhëtimit. Tillerson lë pas një Departament Shteti, që kritikët e kanë quajtur hijen e ish-vetes së tij për shkak të shkyçjes së Tillerson nga departamenti dhe antipatia e Shtëpisë së Bardhë drejt emërimit ose mbajtjes së talenteve të lartë në radhët diplomatike të vendit.

Disa ambasadorë në mbarë botën dhe vende të tjera të punës në zyrat qendrore të Departamentit mbetën të lira.

Dhe spekulimet kanë ndryshuar për aq kohë sa Tillerson mund të braktisë që kjo nuk është vala e parë e diskutimit rreth zëvendësimeve të ardhshme. Një ndërhyrje e mëparshme u përqendrua tek Nikki Haley, ambasadori i SHBA në U.N dhe ish-guvernatori i Karolinës së Jugut. New York Times raportoi se kishte një bisedë paraprake që Presidenti Trump mund të caktojë vajzën e tij, Ivanka, si zëvendësim i Haley në U.N.