Mungesa e oksigjenit mbyt më shumë se 20 tonë peshk -Albpress Daily News
Published On: Sht, Gus 11th, 2018

Mungesa e oksigjenit mbyt më shumë se 20 tonë peshk

Mungesa e oksigjenit në liqenin Aasee në qytetin gjermano-perëndimor të Muensterit ka shkaktuar ngordhjen e shpejtë të një sasie të konsiderueshme peshku, në një nga incidentet më të fundit si pasojë e valës së të nxehtit të pazakontë që ka përfshirë Europën.

“Më shumë se 20 tonë peshk të ngordhur u grumbulluan pasditen e së premtes me anë të rrjetave dhe një makinerie me vakum”, u shpreh Matthias Peck, kreu i agjencisë mjedisore të Muensterit.

Ngordhja e algave të gjelbra ka shkaktuar uljen e menjëhershme të nivelit të oksigjenit në ujin e liqenit, thuhej në një komunikatë të autoriteteve lokale.

Ekspertët e organizatës shtetërore të peshkimit dhe autoritetet lokale mendojnë se shumica e rezervës së peshkut në këtë liqen ka ngordhur.

Gjermania dhe pjesa tjetër më e madhe e Europës po përballet javët e fundit me një valë të jashtëzakonshme të nxehti, që ka detyruar autoritetet përkatëse të evakuajnë mjellmat nga lumi Alster në Hamburg, ndërsa aeroporti i Hanoverit u mbyll përkohësisht pas dëmtimit të pistës për shkak të të nxehtit.

Në fillim të javës, më shumë se një tonë peshk i ngordhur u nxor nga lumi i Rihnit të Epërm në kufirin mes Gjermanisë dhe Zvicrës, pavarësisht masave për mbrojtjen e tyre nga i nxehti.

Shkruaj nje koment

avatar
  Subscribe  
Notify of