MIchale Goodwin: A beri Clinton mashtrimin me te piste ne historine e presidencialeve amerikane -Albpress Daily News
Published On: Hën, Shk 12th, 2018

MIchale Goodwin: A beri Clinton mashtrimin me te piste ne historine e presidencialeve amerikane

Shpërndaj
Tags

Për zbatimin e ligjit, Kongresin dhe gazetaret madje, të ekspozosh gabimet, është njelloj si të qërosh një qepë. Çdo shtresë që ju hiqni, ju afron me të vërtetën.

Keshtu është edhe me sjelljen skandaloze të FBI-së gjatë hetimit, nëse fushata e Presidentit Trump komplotonte me Rusinë në 2016. Nga një material në kohë, po mësojmë sa i pistë dhe i metë ishte ky hetim.

Një material përfshin tekstet midis avokates të FBI-së, Lisa Page, dhe dashnorit të saj të martuar, Peter Strzok, agjenti kryesor në hetimin e e-mailit të Hillary Clinton. Ata rastësisht përmendin një “politikë sigurimi”, në rast se Trump fitonte zgjedhjet dhe një plan të Strzok për të shkuar mirë me Clinton, sepse ajo ndoshta do të ishte shefja e tyre e ardhshme.

Këto shkëmbime, të para në dritën e ngjarjeve të mëvonshme, të çojnë në një përfundim të arsyeshëm se qëllimi i ekipit të atëhershëm të drejtorit James Comey ishte të dëmtonin Trump dhe të ndihmonin Clinton.

Një tjetër material përfshin Memon e deklasifikuar të Senatit, e cila tregon se FBI dhe Departamenti i Drejtësisë vareshin shumë nga dosja e paverifikuar ruse rreth Trump-it për të marrë një urdhër për të spiunuar Carter Page, një qytetar amerikan, këshilltar i Trump.

Memo po ashtu zbulon se Comey dhe të tjerët ia mbanin të fshehte faktin e mbikëqyrjes sekrete gjykatës, gje që do të kishte hedhur dyshime mbi dosjen. Zyrtarët asnjëherë nuk ua zbuluan gjyqtarëve se dokumenti u pagua nga fushata e Clintonit dhe Komiteti Kombëtar Demokratik apo që Christopher Steele, ish spiun britanik që e përpiloi dosjen, tha se ishte “i dëshpëruar që Donald Trump të mos zgjidhej”.

Një material i tretë përfshin zbulimet në letrën GOP Sens. Charles Grassley dhe Lindsey Graham i shkruan Departamentit të Drejtësisë. Ata kërkojnë një hetim penal nëse Steele ka gënjyer në FBI dhe kur ai e shpërndau dosjen në mediat anti-Trump.

Letra është bindëse për të treguar se Steele tha një gjë nën betim në një gjykatë britanike dhe diçka ndryshe për FBI-në. Kontradiktat kanë rëndësi për shkak se agjencia mbështeti besueshmërinë e Steele-s në të dyja, aplikacionet e FISA-s dhe në hetimin e saj aktual. Çuditërisht, edhe pasi e nxori atë në shkelje të rregullave që ndalonin kontaktin me mediat, FBI vazhdoi të lavdërojë kredibilitetin e tij në gjykatë.

Ai zbulon gjithashtu se dy ish gazetarë të lidhur me Clinton, të identifikuara veçmas si Sidney Blumenthal dhe një burrë me emrin Cody Shearer, krijuan dhe i dhanë një zyrtari të Departamentit të Shtetit një deklaratë shtesë të paverifikuar kundër Trump.

Zyrtari i kaloi këto dokumente te Steele, i cili i kaloi ato në FBI, qe thuhet se i shihte ato si prova të tjera që Trump punonte me rusët. Por si Grassley, kreu i Komisionit Gjyqësor dhe Graham shkruajnë: “Është mjaft shqetësuese që fushatat e Klinton financuan punën e z. Steele, por që këta bashkëpunëtorë të Clinton po ushqenin në të njëjtën kohë akuzat e z. Steele lidhur me kredibilitetin e tij”.

Zyrtari i Departamentit të Shtetit i përfshirë në këtë episod, Jonathan Winer, shkroi një editorial në Washington Post të premten, ku ai pranoi kronologjinë e senatorëve ndërsa ofronte një përshkrim të mirë të motiveve të tij. Winer gjithashtu pranoi se ai ndau të gjitha pohimet e paverifikuara nga vrasësit e paguar te Clinton me zyrtarë të tjerë të Departamentit të Shtetit.

Ka shumë shtresa të tjera për t’u hequr, por këtu është vendi ku jemi tani: Gjithnjë e më shumë duket se makina Clinton ishte burimi sekret, original, i pothuajse të gjitha akuzave për Trump dhe Rusinë që çuan në hetimin e FBI.

Veç kësaj, fushata dhe bashkëpunëtorët e saj, përfshirë Steele, ishin pas shpërthimit të raporteve të mediave anonime gjatë rënies së vitit 2016 lidhur me atë hetim.

Kështu, kandidati demokrat i pagoi dhe krijoi akuzat kundër kundërshtarit të saj republikan, ia dha atyre të zbatimit të ligjit, pastaj informoi mediat miqësore mbi hetimin. Dhe pothuajse e sigurt se agjentët e FBI-së që mbështesin Clintonin ishin ndër burimet anonime.

Në fakt, lidhjet e Klinton janë kaq thelbësore sa ndoshta nuk do të kishte pasur një hetim i FBI pa përfshirjen e saj.

Kjo e bën ndoshta një punë të paskrupullt të gjeniut politik-dhe ndoshta mashtrimin më te ndyrë që ka luajtur ndonjëherë në historinë presidenciale. Pas manipulimit të saj për të penguar Bernie Sanders si kandidat, Clinton zbulohet si e pamëshirshme në kërkimin e saj për të qenë Presidente.

Nga akuzat kundër katër personave të ngritura nga prokurori special Robert Mueller, askush nuk mbeshtet se Rusiat ka ndërhyrë në zgjedhje.

Dhe as FBI, as Mueller, nuk kanë pranuar për vërtetësinë e kërkesave të Blumenthal dhe Shearer apo dosjes Steele. Në vend të kësaj, dosja përballet me padi shpifje në SHBA dhe Angli nga disa njerëz të përmendur në të.

Në drejtësi, një person, vec Steele, është cituar si justifikim për hetimin e FBI-së. George Papadopoulos, një lojtar i vogel, por ambicioz në orbitën Trump, u takua me një profesor në Evropë në fillim të vitit 2016, i cili i tha atij se Kremlini kishte e-mail privat të Clintonit.
Në maj 2016, Papadopulos i tregoi historinë një diplomati australian dhe dy muaj më vonë, në korrik, qeveria australiane njoftoi FBI-në.

Sidoqoftë, një kronologji e plotë në mënyrë bindëse tregon Steele-n si shkëndijën fillestare. Ai u punësua nga një kontraktues i Clinton në qershor të vitit 2016 dhe paraqiti pretendimet e tij të para kundër Trump më 20 qershor. Dy javë më vonë, më 5 korrik ai u takua me një agjent të FBI në Londër, njoftoi The Washington Post dhe paraqiti tre dyshime të tjera atë muaj, duke përfshirë një për Carter Page.

Sidoqoftë, është e sigurtë që Steele dhe bashkepunetoret e tjerë të Clinton kanë ofruar të gjitha akuzat ndaj Trump.
Për Clinton, duke krijuar një re mbi presidencën e Trump dhe duke ndihmuar për të vënë kombin ne nje trazire të vazhdueshme është një lloj fitoreje. Amerika është me fat, është fitorja e saj e vetme./Pershtatur nga Foxnews/