Tag archive for ‘BE’
By Gjergji On Saturday, August 26th, 2017
0 Comments

Johannes Hahn: presim rezultatet e para nga vettingu, shqiptarë mos kërkoni azil…

Eurokomisioneri Johannes Hahn u shpreh, pas takimit të kryeministrave të Ballkanit Perëndimor që u mbajt në Durrës, se është në pritje të rezultateve të para të vettingut. Zyrtari i lartë i BE-së nuk More...

By Gjergji On Friday, August 25th, 2017
0 Comments

Bashkimi Europian: Qeveria “Rama 2”, fokus tek vetingu dhe lufta antikanabis

Disa orë para se kryeministri Edi Rama të shpallë kabinetin me të cilin do të qeverisë Shqipërinë në 4 vitet e ardhshme, Brukseli deklaron se qeveria e re duhet të fokusohet tek zbatimi i reformës ne More...

By Gjergji On Wednesday, August 16th, 2017
0 Comments

Gjosha: integrimi në BE ka nevojë për një opozitë konstruktive, duhet të forcojmë institucionet

Ministrja Evropian, Klajda Gjosha, gjatë një bashkëbisedimi me të rinjtë e LRI-së në kampin veror të Jalës, tha se procesi i integrimit e ndihmon Shqipërinë që të forcojë institucionet dhe për të More...

By Gjergji On Monday, August 14th, 2017
0 Comments

BE promovon axhendën e ndërlidhjes së Ballkanit për 2017-n (pa Shqipërinë); Ja fotot e rrugëve që po bëjnë fqinjët

Departamenti i Fqinjësisë dhe Zgjerimit të Bashkimit Europian ka prezantuar ditët e fundit në faqen e vet në Facebook linkun për projektin për përmirësimin e lidhjeve të transportit dhe energjisë me More...

By Gjergji On Wednesday, August 9th, 2017
0 Comments

BE i tërheq “veshin” Shqipërisë: S’ka kapacitete për emergjencat civile! Abuzohet me fondet

Zjarret e shumta që po përfshijnë Shqipërinë kanë krijuar një gjendje të vështirë dhe pasojat do të jenë të rënda. Ajo që shpesh thuhet në media, pohohet edhe në raportin e fundit të Bashkimit More...

By Gjergji On Saturday, August 5th, 2017
0 Comments

Spartak Ngjela: Urgjent reforma për pronën, të ndërhyjnë SHBA dhe BE

Spartak Ngjela përmes një komenti në rrjetet sociale apelon për nisjen e reformës mbi pronën, që sipas tij duhet të ecë paralelisht me atë në sistemin e drejtësisë. Ngjela shkruan se Shqipëria ka nevojë More...

By Gjergji On Thursday, August 3rd, 2017
0 Comments

”Shqipëria nuk mund të bëjë hapa drejt BE pa përfunduar Vettingun”

Drejtësia dhe Vettingu ishin kryefjalë e deklaratës së ambasadorit hungares në Tiranë, Antal Heizer. Gjatë një vizite në Shkodër, ai u shpreh se Vettingu është në interes të Shqipërisë dhe të ardhmes More...

By Gjergji On Thursday, August 3rd, 2017
0 Comments

Juncker: Stabiliteti i BE-së, parakusht që të mos ketë luftë në Ballkan

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claud Juncker, deklaroi sot se nuk është për atë që vendet e Ballkanit Perëndimor së shpejti t’i bashkëngjiten Bashkimit Evropian, por njëkohësisht paralajmëroi More...

By Gjergji On Friday, July 28th, 2017
0 Comments

Berlini mos të guxojë të zëvendësojë Londrën

Nga James Rogers Pothuajse me siguri, Mbretëria e Bashkuara do të ishte e pranishme qysh nga fillimi në çfarëdo përplasjeje midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë. Dhe nuk do të kufizohej në pjesëmarrje More...

By Gjergji On Thursday, May 25th, 2017
0 Comments

Takimi/Mogherini me 6 kryeministrat e Ballkanit: Përshpejtoni punën për në BE

Përfaqësuesja e lartë e BE Federika Mogherini organizoi një mbledhje informale me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor, Kryeministrim e Malit të Zi, Dushko Markoviç, Kryeministrin e Kosovës, More...