Tjetër tërmet godet Meksikën, banorët dalin të tmerruar nga shtëpitë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.2 ballë ka goditur sërish Mexico City ditën sotme. Sipas informacioneve të para, disa ndërtesa janë shembur. Nuk dihet nëse lëkundjet në shtetin jugor të Oaxaca, kanë shkaktuar viktima. Gjithashtu mësohet se disa ndërtesa janë evakuuar. Raportet fillestare nga autoriteti sizmologjik meksikan More...

by Gjergji | Published 2 days ago
By Gjergji On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Referendumi kurd dhe mosmarrëveshjet që çajnë rajonin

Më 25 shtator, kurdët e Irakut do të bëjnë diçka krejtësisht të parashikueshme. Do të votojnë me “po” në një referendum që qeveria rajonale e Kurdistanit do ta mbajë për pavarësinë që e kërkon More...

By Gjergji On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

“Sindromi” i ri i Stokholmit: Suedia kërkon luftë me Putinin

Përgjatë kufijve lindorë të Evropës, ka vite të tërë që ziejnë provat ushtarake dhe shqetësimi: stërvitjet ndjekin një ritëm të qëndrueshëm rritjeje në të dy anët e kufirit. E fundit, e quajtur More...

By Gjergji On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Ura Peljashac, që ndan Kroacinë me Bosnjen dhe problemi 18 vjeçar me demarkacionin…

Kroacia po tenton të ndërtojë urën Peljashac në Dalmaci, por Bosnja paralajmëron ndërmarrjen e veprimeve diplomatike për të penguar një gjë të tillë. Madje boshnjakët paralajmërojnë se nëse punimet More...

By Gjergji On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Tensionet në gadishullin Korean: Pas Francës, edhe Austria e Gjermania mund të refuzojnë lojrat olimpike

Austria dhe Gjermania, i janë bashkuar Francës, duke thënë se po shqyrtojnë mundësinë për të mos marrë pjesë në lojërat olimpike dimërore në Korenë Jugore në vitin 2018. Shkaku i këtij vendimi More...

By Gjergji On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Uragani Maria: momentet e shpëtimit të nënës dhe dy fëmijëve nga helikopteri (video)

Një burrë nga Britaniae Madhe humbi jetën pasi jahti me të cilin lundronte u përmbys në ujërat e Porto Rikos. Daily Mail shkruan se një helikopter arriti që të shpëtojë pjesën tjetër të familjes More...

By Gjergji On Friday, September 22nd, 2017
0 Comments

Raporti i BE: 40 % e myslimanëve të Europës të diskriminuar, ja problemet që përballen

Diskriminimi kundër myslimanëve të Europës po rritet me dy në pesë prej tyre, ose 40 përqind. Kjo do të thotë se ata janë përballur me trajtime të padrejta në rastet kur kanë kërkuar një vend pune, More...

By Gjergji On Friday, September 22nd, 2017
0 Comments

Presidenti Trump ngatërron emrin e një shteti… (video)

Gjatë një takimi me liderët afrikanë, presidenti amerikan Donald Trump, ka ngatërruar emrin e një shteti, shkruan “Blick“. Pasi nisi të përmend emrat në takimin ku si qëllim kishte rritjen More...

By Gjergji On Friday, September 22nd, 2017
0 Comments

Tërmeti në Meksikë: qeni që po habit Botën, shpëtoi 52 jetë njerëzish (foto)

Një qen ka marrë epitetin e heroit pasi ishte pjesë e skuadrave të shpëtimit në kërkimin e të mbijetuarve pas tërmetit shkatërrues që goditi Meksikën. Qeni me emrin Frida, që punon për autoritetet More...

By Gjergji On Friday, September 22nd, 2017
0 Comments

Kim Jong-un i përgjigjet Donald Trump: do e paguash personalisht

“Fjalimi i marrë i Donald Trump në Kombet e Bashkuara e ka bindur edhe më fort Korenë e Veriut se zhvillimi i armëve të saj bërthamore është vendimi i duhur”. Ky ishte reagimi i diktatorit të vendit More...