Sulmet kibernetike ruse u kryen nga Shqipëria dhe Maqedonia

Qershorin e vitit të kaluar, “Huffington Post” raportoi se një sërë faqesh Facebook-u nga mbështetës të Bernie Sanders po kontrolloheshin prej hakerave të huaj me qëllimin që të “trazonin dhe përçanin të majtët” përmes lajmeve të rreme. Gazetarja politike e MSNBC, Rachel Maddow iu rikthye kësaj teme duke i përmendur faqet More...

by Gjergji | Published 12 hours ago
By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Shqiptarë të lënduar nga sulmi në Londër? Flet ambasadori Qirko

Ambasadori i Shqipërisë në Londër, Qirjako Qirko në një lidhje telefonike për Report Tv është shprehur për ngjarjen e rëndë që ka tronditur Londrën, pasditen e kësaj të mërkure. Ambasadori Qirko, More...

By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

“Pashë tmerr, ç’më tha polici direkt pas vrasjes”, flet dëshmitari shqiptar në Londër

Dy persona kanë ndërruar jetë pasi kanë tentuar të hyjnë në ambientet e parlamentit të Britanisë së Madhe në Londër. Ngjarja ka ndodhur pak më parë, ndërsa një shqiptar ka qenë në vendngjarje More...

By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Londër/Sulmi në parlamentin britanik, 4 të vdekur e 20 të plagosur

Policia britanike tha se katër persona kanë gjetur vdekjen nga sulmi në Londër, përfshirë këtu edhe një punonjës policie, ndërsa kanë mbetur të plagosur edhe 20 persona të tjerë. “Scotland Yard” More...

By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Parlamenti simulon gjendjen e luftës në sfondin e kërcënimit rus

Parlamenti suedez u mblodh sot për herë të parë që prej 20 viteve në seancë të reduktuar me qëllim për të simuluar një gjendje lufte në kuadër të tensioneve në rritje me Rusinë, njoftoi sot kryetari More...

By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Ndalimi i pajisjeve elektronike në avionë u nxit nga kërcënimi i ISIS-it

Ndalimi i SHBA-ve të pajisjeve të mëdha elektronike gjatë fluturimeve në bord nga tetë vende është nxitur nga inteligjenca për shkak të kërcënimeve ndaj sulmeve terroriste, raportojnë mediat amerikane. SHBA More...

By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Trump planifikon riafirmimin për “përkushtimin e fuqishëm” në samitin e NATO-s

Presidenti amerikan, Donald Trump, planifikon të marrë pjesë në samitin e NATO-s më 25 maj në Bruksel. Në kumtesën e sotme, Shtëpia e Bardhë tha se Trump me kënaqësi e pret “takimin me kolegët e tij More...

By Gjergji On Tuesday, March 21st, 2017
0 Comments

Jep dorëheqje ministri i Brendshëm francez

Ministri i Punëve të Brendshme i Francës, Bruno Le Ru të martën ka dhënë dorëheqje pas pranoi se ka pranuar që ka angazhuar vajzën e tij që të punojnë në Parlament gjatë pushimit veror, por ka hedhur More...

By Gjergji On Monday, March 20th, 2017
0 Comments

Berlini paralajmëron drejtpërdrejt Ankaranë

Ashpërsohen tonet mes Gjermanisë dhe Turqisë. Pas sulmeve të fundit verbale të Erdoganit ndaj Merkelit, edhe politika gjermane i dërgon sinjale të forta drejt Ankarasë. Paralajmërimi më i fortë drejtuar More...

By Gjergji On Monday, March 20th, 2017
0 Comments

Itali – Shoferja kapet duke pirë cigare me djalin 8 vjeç në makinë, gjobitet

Mund të duket e çuditshme por ky është legjislacioni italian. Edhe për mediat italiane ka qenë një surpizë, pasi raportojnë se ky është rasti i parë i zbatimit të ligjit të ri kundër pirjes së duhanit More...