Profil/ Angela Merkel, nga refuzimi për t´u bërë spiune te mandate i 4-të si kancelare

Angela Merkel do të jetë kancelarja e ardhshme e Gjermanisë, duke vijuar rrugën e nisur 12 vite më parë. Ndonëse CDU/CSU prisnin një tjetër rezultat, unioni ka rezultuar më i votuari në zgjedhjet e sotme në Gjermani. E nëse Merkel do të konsumojë të plotë këtë mandat, atëherë ajo barazon ish-kancelarin Helmut Kohl, që qëndroi More...

by Gjergji | Published 10 hours ago
By Gjergji On Sunday, September 24th, 2017
0 Comments

Ky shtet kërkon luftë me Putinin…

Një nga skenarët e stërvitje i lë pak vend imagjinatës: një vend mik, i quajtur “Vendi A” (por ne mund ta quajmë Lituania, Estonia dhe Letonia), është i zënë në morsë; në Veri dhe në Jug të kufijve More...

By Gjergji On Sunday, September 24th, 2017
0 Comments

Gjermani: socialdemokratët nuk pranojnë koalicion me Merkel, do jenë në opozitë

Partia Socialdemokrate bëri të ditur se nuk dëshironte më të formonte koalicion me konservatorët në qeverinë e ardhshme të Angela Merkel. Një prej zyrtarëve të socialdemokratëve tha se preferonte të More...

By Gjergji On Sunday, September 24th, 2017
0 Comments

Triumfi i Merkelit: sfidat që presin kancelaren e hekurt, tensionet në Uashington, Moskë dhe Londër…

Kancelarja Angela Merkel fitoi zgjedhjet në Gjermani me të paktën 33.5 % përqind të votave, shkruajnë mediat gjermane. Merkel, udhëheqëse e CDU-së, i është adresuar mbështetësve në Berlin, pasditen More...

By Gjergji On Sunday, September 24th, 2017
0 Comments

Zgjedhjet në Gjermani, Merkel drejt mandatit të 4-të, por i duhet koalicion…

Angela Merkel duket se është në rrugën e mandatit të katërt si kancelare, por ajo nuk mund të qeverisë e vetme, çka do të thotë se i duhet të krijojë një koalicion. Por cili do të jetë koalicioni More...

By Gjergji On Sunday, September 24th, 2017
0 Comments

Vëllai i Pablo Escobar i kërkon Netflix 1 miliardë dollar, në të kundërt …

Drama që rrethon serialin e Netflix “Narcos” befas është bërë më e fortë se vetë filmi. Pas vdekjes Carlos Munoz Portal, vëllai i Pablo Escobarit i bëri të ditur Netflixit se duhet të pajtojë qitës More...

By Gjergji On Sunday, September 24th, 2017
0 Comments

Merkel apo Schulz, 8 liderët që ngritën Gjermaninë pas Hitlerit

Gjermania voton sot për zgjedhjet parlamentare, të cilat do të përcaktojnë kancelarin e ardhshëm. Angela Merkel (CDU) garon kundër Martin Schulz (SPD), ndërsa kërkon mandatin e 4-të në drejtimin e Gjermanisë. Nëse More...

By Gjergji On Sunday, September 24th, 2017
0 Comments

Zgjedhjet në Gjermani, garë interesante se kush do të renditet i 3-ti

Luftë deri në minutën e fundit! Deri të shtunën në mbrëmje, partitë dhe kandidatët luftuan për programet e tyre në Gjermani. Kancelarja Angela Merkel dhe kryetarja e CDU-së në zonën e saj zgjedhore More...

By Gjergji On Sunday, September 24th, 2017
0 Comments

Gjermania voton: Por përse bëhet fjalë?

Çfarë ndodh nëse bën një Selfie në kabinën zgjedhore dhe si e është mundur që Angela Merkel të mund të qeverisë 16 vjet? Rregullat për zgjedhjet parlamentare në Gjermani janë të qarta, por nganjëherë More...

By Gjergji On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Pacolli debat të ashpër me Daçiç në Asamblenë e OKB: pse ke thënë që po gënjej për…

Ministri i jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli raportohet të ketë pasur një debat të ashpër me homologun e tij serb, Ivica Daçiç, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Ishte Daçiç ai që ditë më More...