Wall Street Journal: Gjirokastra, qyteti më i intrigues…

Një tjetër media ndërkombëtare i ka kushtuar vëmendje Shqipërisë, duke përshkuar bukuritë e Gjirokastrës. Cathryn Drake, shkruan në Wall Street Journal, se Gjirokastra mund të jetë vërtetë qyteti më i vogël intrigues për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë. Për të pasionuarit pas arkitekturës, ky qytet ballkanik është sekreti i More...

by Gjergji | Published 2 months ago
By Gjergji On Saturday, September 2nd, 2017
0 Comments

La Repubblica: ja pse italianët pushuan në Shqipëri (foto)

Gazeta italiane “La Repubblica” i ka kushtuar një shkrim të veçantë turistëve italianë në Shqipëri. Ndërtimet e reja dhe çmimet e ulëta i kanë tërhequr më së shumti turistët e italianë, kryesisht More...

By Gjergji On Wednesday, August 30th, 2017
0 Comments

Media italiane: “Pazari i ri”, një nga xhevairët e Ballkanit…

“Pazari i ri” në Tiranë është një nga zonat e rikonstruktuara në muajt e fundit që po tërheq vëmendjen e mediave të huaja. Zona e rikualifikuar totalisht nga Bashkia e Tiranës e drejtuar nga Erjon More...

By Gjergji On Wednesday, August 30th, 2017
0 Comments

The Guardian: Ohri ndër 10 liqenet më të bukura në Europë

Prestigjozja britanike “The Guardian” ka renditur liqenin e Ohrit ndër 10 më të bukurit në Europë. “Ju nuk keni pse të shkoni në det për të shijuar plazhe dhe sporte ujore. Këto brigje liqenesh More...

By Gjergji On Wednesday, August 30th, 2017
0 Comments

Turizmi seksual, femrat iu drejtohen vendeve ekzotike

Turizmi seksual nuk është vetëm për meshkujt. Rritet numri i femrave që vlerësojnë më shumë mashkullin e vendeve ekzotike. Në fakt ende nuk ka një turizëm seksual të mirëfilltë, por fenomeni është More...

By Gjergji On Monday, August 28th, 2017
0 Comments

Fshati i mbushur me turistë shqiptarë vetëm 50 km nga …

Shëtitorja e shkurtër e Sivotas, fshati i vogël buzë detit, vetëm 50 km nga pika doganore e Qafë Botës në kufirin shqiptaro-grek është plot. Rruga gumëzhin nga kalimtarët që shëtisin ngadalë duke More...

By Gjergji On Tuesday, August 22nd, 2017
0 Comments

Mbërrin në Shqipëri avioni privat me turistë nga Amerika, të mahnitur nga trashëgiminia kulturore

Drejtori i AKB-së, Auron Tare, ka bërë me dije se një avion privat më turistë nga SHBA-a ka mbërritur ditën e sotme në Shqipëri, për të parë nga afër trashëgiminë kulturore të vendit tonë. Tare, More...

By Gjergji On Monday, August 21st, 2017
0 Comments

“Shqipëria, parajsa e re e pushimeve: Deti një mrekulli, me 7 euro ngopesh me peshk të freskët”

“Duke sfiduar paragjykimet, vendi i shqiponjave është gati të fluturojë”. Kështu e mbyll artikullin për Shqipërinë, Giuseppe Spatola për Libero Quotidiano, publikuar në 21 gusht. Ai shkruan i mahnitur More...

By Gjergji On Sunday, August 20th, 2017
0 Comments

Këto janë vendet më të bukura në botë

Peisazhet më të bukura të botës zakonisht mund t’i shihni derisa udhëtoni me aeroplan. Megjithatë falë kompanisë AirPano, mund të shohim disa nga pamjet më mahnitëse nga bota. Një ekip prej 12 fotografëve More...

By Gjergji On Sunday, August 20th, 2017
0 Comments

Operatorët: Numri i turistëve në Shqipëri ka rritje, këto kanë qenë vendet më të preferuara

Ndonëse nisi me disa risqe, siç ishin zgjedhjet parlamentare, kriza rajonale, apo edhe ajo politike parazgjedhore në vend, ky sezon turistik arriti t’i tejkalojë këto sfida. Për bizneset e fushës, ky sezon More...