Matura Shtetërore/Publikohet teza e provimit të anglishtes

Maturantët i janë nënshtruar tashmë provimit të Gjuhës së Huaj, Angleze, ndërkohë që teza është fotografuar dhe është shpërndarë në rrjetet sociale.  Matura Shtetërore ka shkaktuar gjithnjë debate lidhur me organizimin dhe përmbajtjen e provimeve në 5 lëndët ku testohen maturantët. Por, sikurse vitet e kaluara, edhe këtë herë More...

by Gjergji | Published 5 months ago
By Gjergji On Monday, June 5th, 2017
0 Comments

Përplasje PS-LSI, Nikolla: Ishe në Jalë, kur prezantuam reformën në arsim. Reagon Mehmetaj

Reforma në arsim ka vënë përballë ish minister e Arsimit Lindita Nikolla dhe deputeten e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj. Ndërsa Mehmetaj thotë se ish ministrja ende nuk e kupton ligjin More...

By Gjergji On Friday, May 26th, 2017
0 Comments

Matura Shtetërore, MAS: Zgjedhjet nuk cënojnë procesin

Pavarësisht fushatën zgjedhore, Matura Shtetërore do të vijojë procesin normalisht, bazuar në të njëjtën rregullore si më parë. Zv/ministri i Arsimit, Gerti Janaqi, sqaroi për të gjithë maturantët More...

By Gjergji On Sunday, May 14th, 2017
0 Comments

Europol: Sulmi kibernetik ka prekur të paktën 150 shtete

Sulmi kibernetik i së premtes, ka goditur 200,000 mijë viktima në të paktën 150 shtete të botës, ka thënë agjencia e BE-së, Europol, duke shtuar se numri i të prekurve nga sulmet kibernetike mund të More...

By Gjergji On Sunday, May 7th, 2017
0 Comments

Njerëzit duhet të largohen nga Toka brenda 100 viteve nëse duan të mbijetojë

Njerëzit duhet të largohen nga Toka brenda 100 viteve nëse duan të mbijetojnë. Ky është parashikimi i ri i Stephen Hawking. Fizikati i njohur ka prodhur sistemin e paralajmërimit të apokalipsit dhe është More...

By Gjergji On Saturday, April 15th, 2017
0 Comments

NASA: Një asteroid i madh i afrohet Tokës më 19 prill

Një asteroid i madh me diametër afërsisht 600 m do të kalojë në afërsi të Tokës më datën 19 prill, por nuk do të ketë asnjë rrezik për planetin tonë, njoftoi Agjencia amerikane e hapësirës (NASA). “Megjithëse More...

By Gjergji On Friday, April 14th, 2017
0 Comments

Zbulimi i fundit/ NASA konfirmon ekzistencën e jetës përtej Tokës

Anija kozmike e NASA-s, Cassini ka kapur për herë të parë prova që vërtetojnë ekzistencën e jetës përtej planetit Tokë. Në të dhënat e mbledhura janë vërtetuar reaksionet kimike që ndodhin thellë More...

By Gjergji On Tuesday, April 11th, 2017
0 Comments

Aeroplanmbajtësja më e shtrenjtë testohet në det

Marina amerikane ka nisur testimin në det të aeroplanmbajtëses “USS Gerald R Ford” të dielën. Anija 13 miliardë dollarëshe është e para aeroplanmbajtëse që ndërtohet në 40 vjet. Ajo do të kalojë More...

By Gjergji On Monday, April 10th, 2017
0 Comments

Tre astronautë kthehen sot në Tokë pas 173 ditësh

Një astronaut amerikan dhe dy kosmonautë rusë, pritet që sot të kthehen në Tokë, pas 173 ditësh të kaluara në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë. Komandanti i SHBA-së, Shane Kimbrough, rusët More...

By Gjergji On Thursday, March 30th, 2017
0 Comments

Hakeri: Më lehtë hakohet sistemi zgjedhor se sa eBay

Më lehtë është hakimi i sistemit zgjedhor se sa eBay ose Citi bank, pohon Sergej Pavloviq, njëri nga hakerët më të njohur bjellorusë. Ky kriminel i sajberit, është i njohur për bashkësinë onlajn More...