Sot raundi i tretë për zgjedhjen e Presidentit të ri

Sot në 15:00 Kuvendi i Shqipërisë do të mblidhet për të zhvilluar raundin e tretë për zgjedhjen e kreut të ri të shtetit. Kryetari i Kuvendit ka njoftuar se seanca do të mbahet pas seancës së zakonshme parlamentare  që mblidhet në orën 10:00. Për zgjedhjen e prsindetit kërkohet shumicë e cilësuar me 3/5 e anëtarëve të Kuvendit. Ndërkohë More...

by Gjergji | Published 4 hours ago
By Gjergji On Wednesday, April 26th, 2017
0 Comments

Tryeza e partive/Meta shkon tek Nishani: Axhenda e opozitës s’i shërben konsensusit

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta zhvilloi nje takim me presidentin Bujar Nishani, pas tryezes se thirrur me drejtuesit e partive parlamentare, ndersa mungoi opozita e bashkuar. Pas tryezws, Meta tha se si Kryetar i More...

By Gjergji On Wednesday, April 26th, 2017
0 Comments

Berisha: Një ambasador i huaj bërtet nëpër korridore. Basha s’do bëhet kurrë kryeministër

Çfarë do të ndodhë me PD? Sali Berisha  i ftuar ne Tonight Ilva Tare drejtpërsëdrejti në Ora News. Pjese nga intervista Tare: Pse dje nuk u arrit një marrëveshje? Berisha: Besoj se je e informuar që ka More...

By Gjergji On Wednesday, April 26th, 2017
0 Comments

Opozita ka vendosur: Boll me tryeza fasadë, përshkallëzojmë protestat

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka mbledhur sot në një takim aleatët për 90 minuta në selinë blu, ku është diskutuar për situatën politike në vend, dhe qëndimin e opozitës në vijim. Ndonëse More...

By Gjergji On Wednesday, April 26th, 2017
0 Comments

Tryeza/Doda: Situatë anormale pa PD, përmirësimi i Kodit Zgjedhor urgjente

Kryetarja e grupit të PDIU-së, Mesila Doda deklaroi pas mbledhjes së tryezës së thirrur nga kryetari i Kuvendit Ilir Meta, se do të ishte e udhëz që në këtë mbledhje të ishte opozita dhe se përmirësimi More...

By Gjergji On Wednesday, April 26th, 2017
0 Comments

Ndryshimet e Kodit Zgjedhor/Blushi: Tryeza pa partitë e opozitës e pa dobishme

Kreu i Partisë Libra Ben Blushi, tha se tryeza e thirrur nga kryeperlamentari Ilir Meta ishte e padobishme për shkak sipas tij, nuk merrte pjesë Partia Demokratike. “Fakti që Partia Demokratike dhe disa More...

By Gjergji On Wednesday, April 26th, 2017
0 Comments

Berisha paralajmëron Ramën: Nëse do përdorësh armët ndaj nesh, bëhu gati!

Ish-kryeministri Berisha, ne intervisten e tij per Ilva Taren tha se Rama duhet te behet gati, nese do te perdore armet ndaj opozites. “Mos hyrja e PD-së do të thotë të ketë bllokim të zgjedhje. PD është More...

By Gjergji On Wednesday, April 26th, 2017
0 Comments

Dështimi i negociatave/Rama fajëson Bashën: Hapëm krahët, po s’kishim kë përqafonim

Kryeministri Edi Rama akuzoi nga Korça kreun e opozitës si përgjegjës për dëshmitin e negociatave për zgjidhjen e krizës politike në vend të ndërmjetësuar nga eurodeputetët e Parlamentit Europian. Ai More...

By Gjergji On Wednesday, April 26th, 2017
0 Comments

Ndryshimet në kodin zgjedhor/Opozita refuzon Metën, nuk merr pjesë në tryezë

Krerët e partive parlamentare të opozitës refuzojnë ftesën e Metës për t’iu bashkuar tryezës së thirrur në Kryesinë e Kuvendit për të diskutuar ndryshimet në kodin zgjedhor. Lajmin e konfirmojnë More...

By Gjergji On Wednesday, April 26th, 2017
0 Comments

Vlahutin e Lu mesazh për takim partive të vogla: T’ju njohim për negociatat

Ambasadorja e Bashkimit Evropian Romana Vlahutin dhe ai amerikan, Donald Lu i kanë dërguar një mesazh partive të vogla për një takim konsultativ me ta. Ora News ka siguruar mesazhin e dërguar për 7 kryetarë More...