Euros në Shqipëri nuk ia ndjen për rritjen në bursa, zbret nën 135 lekë, nga superoferta në valutë

Shpresa se kandidati i pavarur i qendrës Emmanuel Macron do të mundë në raundin e dytë ekstremisten Marine Le Pen ka reduktuar shqetësimet se një eurokeptike do të drejtojë ekonominë e dytë më të madhe të eurozonës. Euro në bursa u rrit me 1.4% gjatë ditës së sotme në $1.0872, niveli më i lartë që nga muaji mars. “Tregjet po More...

by Gjergji | Published 21 hours ago
By Gjergji On Monday, April 24th, 2017
0 Comments

Euro rritet nga perspektiva se Macron do të mundë Le Pen

Emmanuel Macron do të përballet me Marine Le Pen në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, që do të zhvillohen në 7 maj, pasi u kualifikuan në raundin e parë të së dielës. Macron, një More...

By Gjergji On Thursday, April 20th, 2017
0 Comments

Efekti në çmim 6 lekë për litër; Tarifa e rilicencimit të karburanteve rivendoset në 3 mln lekë për Tiranën dhe 1 mln për rrethet

Shoqëritë e hidrokarbureve: Paguesi fundor i kësaj tarife do të jetë konsumatori, përmes çmimit final të karburantit… Këshilli i Ministrave në mbledhjen e fundit ka rivendosur tarifën e rilicencimit More...

By Gjergji On Wednesday, April 19th, 2017
0 Comments

Shifrat e FMN: Shqipëria, e 106-a në botë për të ardhurat për frymë, e fundit në Europë, njësoj si 10 vjet më parë

Të ardhurat për frymë të shqiptarëve në vitin 2016 ishin rreth 4200 dollarë për frymë, sipas statistikave të fundit të publikuara nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN). Me këtë nivel, Shqipëria renditet More...

By Gjergji On Wednesday, April 19th, 2017
0 Comments

Banka e Shqipërisë, Ministria e Financave dhe AMF-ja nënshkruan memorandumin për të ulur përdorimin e euros

Banka e Shqipërisë,  Ministria e Financave dhe Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare nënshkruan memorandumin e përbashkët për të ulur përdorimin e euros. Vendimi u mor në mbledhjen e radhës të Grupit More...

By Gjergji On Tuesday, April 18th, 2017
0 Comments

Energjia/ U mblodhën me dhunë paratë e fakirave, por shihni kush janë borxhlinjtë e mëdhenj të OSHEE

Kushdo e mban mend aksionin e madh të qeverisë për pagesën e faturave të energjisë elektrike në 2015. Shumë njerëz u burgosën dhe shumë të tjerëve iu ndërpre energjia për shkak të faturave të papaguara. More...

By Gjergji On Tuesday, April 18th, 2017
0 Comments

Tremujori i parë 2017, kontratat e eksportit rënie për të katërtin tremujor radhazi

Kontratat porositëse për eksport vijuan tendin rënës edhe në tremujorin e parë të vitit 2017, për të katërtin tremujor radhazi. Sipas Bankës së Shqipërisë  rënia ishte  me 10 për qind në tremujorin More...

By Gjergji On Monday, April 17th, 2017
0 Comments

Shqipëria “ parajsa’ e punës e të huajve; Dynden turqit dhe italianët

Shqipëria duket se është kthyer në një vend të preferuar për të punuar për turqit dhe italianët. Të dhënat zyrtare për vitin 2016 tregojnë se shtetasit me origjinë turke zunë 28% të të huajve që More...

By Gjergji On Monday, April 17th, 2017
0 Comments

ERE kërkesë Kuvendit: Amendoni ligjin, na është cenuar pavarësia

Enti Rregullator i Energjisë i është drejtuar Kuvendit me një kërkesë për amendime ligjore që synojnë rritjen e pavarësisë së institucionit dhe rritjen e kapaciteteve profesionale. “Domosdoshmëria More...

By Gjergji On Friday, April 14th, 2017
0 Comments

Tatimet: Kujdes, po kryqëzojmë informacionin në tatime e dogana, verifikoni e korrigjoni deklaratat!

Drejtoria e Tatimeve ka njoftuar bizneset se në sistemin elektronik të administratës tatimore është përfshirë komunikimi dhe transmetimi i të dhënave me sistemin elektronik të administratës doganore. Tashmë More...