Vendi i parë në botë ku lindjet me Sindromën Down janë gati të zhduken

Islanda është afër të bëhet vendi i parë ku askush nuk lind një fëmijë me sindromën Down. Testet para lindjes u futën në filim të viteve 2000 dhe shumica dërrmuese që marrin një test pozitiv kanë ndërprerë shtatzëninë e tyre. Ndërsa testet janë opsionale, të gjitha nënat shtatzëna informohen për disponueshmërinë e tyre dhe More...

by Gjergji | Published 2 months ago
By Gjergji On Wednesday, August 16th, 2017
0 Comments

Shqiptarët jetojnë gjatë edhe pse nuk…

Sa më shumë një vend të shpenzojë për shëndetësinë, aq më shumë jetojnë njerëzit, por me sa duket Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria e rrëzojnë këtë mit. Sipas të dhënave nga OECD, Amerika ka More...

By Gjergji On Sunday, August 13th, 2017
0 Comments

Koha në të cilën zgjohemi natën zbulon cila pjesë e trupit është “më e dobët”

Nëse natën zgjoheni në kohë të njëjtë ose megjithatë nuk mund të flini, zbuloni shkakun e vërtetë dhe mësoni se çfarë porosie ju dërgon trupi juaj. Nëse zgjoheni midis orës 23 dhe orës një pas More...

By Gjergji On Saturday, August 12th, 2017
0 Comments

Specialistët: Shqipëria rrezikohet nga ethet e Nilit

Shqipëria është e rrezikuar nga sëmundja e etheve të Nilit. Ndonëse virusi qarkullon në vendet fqinje si Greqi, Itali, Instituti i Shëndetit Publik i Shqipërisë konfirmon se ende nuk është regjistruar More...

By Gjergji On Monday, August 7th, 2017
0 Comments

Qindra qytetarë kërkojnë ndihmë në urgjencë, mjeku: ja arsyet dhe çfarë duhet të shmangni

Temperaturat e larta, por jo vetëm, kanë rritur numrin e personave me infeksione gastro-intestinale në urgjencën e Shërbimit Infektiv. Çdo ditë, 100 deri në 120 vetë i drejtohen kësaj urgjence me probleme More...

By Gjergji On Thursday, August 3rd, 2017
0 Comments

Ekspozimi në diell gjatë plazhit, dermatologia: KUJDES prindërit, fëmijët e tyre në rrezik

Gushti, muaji i pushimeve, ka hyrë me temperatura ekstreme të nxehti, dhe shumica e shqiptarëve i janë drejtuar plazheve të vendit. Në kushte të tilla të motit, janë të vegjlit ata që duan një kujdes More...

By Gjergji On Wednesday, July 26th, 2017
0 Comments

Tashmë në treg, kondomë të gjashtë ekipeve të Premier League!

Një kompani franceze e kondomëve, ka lansuar në treg, gjashtë prej dizajneve më të reja, të pakove të tyre që përmbajnë logo të ekipeve të Premier Ligue. Kompania Callvin, e cila vë pakot e parfumave More...

By Gjergji On Wednesday, July 26th, 2017
0 Comments

Shenjat që nuk duhet t’i injoroni tek fëmijët, mund të jenë vdekjeprurëse

Sëmundja e fëmijës është përvojë e hidhur për çdo prind. Por shumë telashe mund të shmangen nëse i vëreni simptomat me kohë. Prandaj, duke marrë parasysh këtë, më poshtë ju sjellë disa shenja More...

By Gjergji On Friday, July 21st, 2017
0 Comments

Hirra e qumështit, aleati më i mirë për një mëlçi të shëndetshme

Hirra është lëng si ujë, në ngjyrë të gjelbër shumë të çelur, që del kur pritet qumështi a kur kullojmë djathin e njomë ose që e nxjerr kosi pasi mpikset. Hirrë e zier. Hirrë qumështi. Hirra e More...

By Gjergji On Wednesday, July 19th, 2017
0 Comments

70 të helmuar në Tropojë, arrestohet pronari i lokalit

70 persona janë helmuar nga ushqimi ditën e djeshme në një lokal në Tropojë. Policia e Tropojës bën me dije se ata janë dërguar në spital, ku kanë marrë ndihmën e para mjekësore. Nga kryerja e veprimeve More...