“Trupi zhvillohet deri në moshën 25-vjeçare…mos bëni ndërhyrje estetike më të vogla”

​Mania për të patur buzë të fryra dhe mollëza të ngritur ka prekur edhe të rinjtë shqiptarë. Mbi 100 raste në muaj, përfshirë edhe adoleshentë paraqiten tek mjeku për të bërë një ndërhyrje të tillë. Për ata të paktë dermatologë kjo tendencë e adoleshentëve shihet me shqetësim dhe ndërhyrje të tilla nuk rekomandohen. “Kërkohet More...

by Gjergji | Published 1 week ago
By Gjergji On Saturday, June 17th, 2017
0 Comments

Si te marrim rrezet e diellit pa u demtuar. Keshilla

Rrezet e diellit janë gjithmonë të nevojshme për trupit tonë, por gjithmonë nëse merren në mënyrën dhe momentin e duhur. Ato ndihmojnë organizmin tonë për të bërë sintetizimi i vitaminës D, mjaft More...

By Gjergji On Monday, June 12th, 2017
0 Comments

Temperaturat e larta na bëjnë egoist!

Një studim i Gazetës Europiane të Psikologjisë ka zbuluar se sa më të larta të jenë temperaturat, njerëzit priren të jenë më indiferentë ndaj të tjerëve. Ndërsa mërkuri ngrihet, femrat dhe meshkujt More...

By Gjergji On Saturday, June 10th, 2017
0 Comments

Një veze në ditë ndihmon gjatësinë e fëmijës

Nëse nuk ishit bindur akoma, tani keni arsye më të forta përse duhet t’u jepni fëmijëve vezë çdo ditë. Një vezë çdo ditë për fëmijët është shumë e rëndësishme pasi i ndihmon të rriten shëndetshëm, More...

By Gjergji On Friday, June 9th, 2017
0 Comments

Salmonela, shkak i helmimit të 100 qytetarëve në Peshkopi

Mikrobi i Salmonelës është shkaku i helmimit të rreth 100 banorëve në Peshkopi. Kjo eshte bere e ditur nga zv/ministrja e Shëndetësisë, e cila ka shkuar dhe pranë pacientëve, te cilet, sipas saj, jane More...

By Gjergji On Friday, June 9th, 2017
0 Comments

Ja produktet natyrale për një fytyrë të shëndetshme e rinore

Natyra është një minierë e vërtetë ari me produktet që na servir. Më poshtë kemi përzgjedhur 10 ingredientë shumë efektivë natyralë që do ta bëjnë fytyrën tuaj të duket gjithmonë e re. Janë More...

By Gjergji On Thursday, June 8th, 2017
0 Comments

Shqetësuese/ 24 % e shqiptarëve i marrin antibiotikët pa recetë, i përdorin edhe…

Instituti i Shëndetit Publik ka gjetur nëpërmjet një anketimi se antibiotikët merren në 24 për qind të rasteve pa recete mjekësore. Marrja në këtë mënyrë e antibiotikëve nga përdoruesit i ka bërë More...

By Gjergji On Monday, May 29th, 2017
0 Comments

Për t’u dobësuar mjafton 1 ditë në javë; rregullat e arta të gurusë së VIP-ave

Nëse e thotë Marc Messegue, dietologu i Vip-ave, duhet ta besojmë; për t’u dobësuar mjafton vetëm që në një ditë të javës t’u përmbahemi disa rregeullave strikte. Qëllimi është të riaktivizohet More...

By Gjergji On Monday, May 15th, 2017
0 Comments

8 metoda për ta lënë cigaren

Për 30 vitet e fundit duhanpirja ka shënuar rënie të dukshme. Kur kanë mundur miliona njerëz ta lënë, për nuk mundeni edhe ju? Mbase se keni menduar se një moment i rebelimit si një tinejzher, do t’ju More...

By Gjergji On Saturday, May 13th, 2017
0 Comments

Kini kujdes! Këto janë dy trajtat e fshehta të psikopatëve

Sado që mund të dëshironi ta besoni se asnjëherë nuk e keni takuar një psikopat, duhet të keni parasysh se ata rrallëherë vërehen sepse dinë të “aktrojnë” shumë mirë. Në fakt, ekspertët besojnë More...