Pesë arsyet pse nuk humbim në peshë

Mbajtja e dietës për një kohë të gjatë dhe mos humbja në peshë, pavarësisht ushtrimeve, shkakton dëshpërim te shumica prej nesh. Pse nuk po humb peshë, është kjo pyetja që secili prej nesh e mundon. A jam duke bërë diçka të gabuar. Gjendja bëhet më e vështirë kur nuk i arrijmë caqet e synuara. Por, duket se janë disa arsye të More...

by Gjergji | Published 3 months ago
By Gjergji On Monday, August 28th, 2017
0 Comments

Vakti trend i mëngjesit që do ju mbajë të ngopur me orë të tëra

A jeni gati për një vakt mëngjesi të ushqyeshëm dhe që nuk do të bëjë që t’ju hahet sërish brenda disa orëve? Po flasim për tërshërën me kungull të njomë. Me shumë pak kalori, por që do t’ju More...

By Gjergji On Monday, August 28th, 2017
0 Comments

Mjaft bletë avokado, ja si ta rrisni në shtëpi në një vazo të vogël

Avokadot janë rreth e rrotull nesh! Këto fruta të vegjël janë përfshirë së fundmi tek ushqimet më të shëndetshme, por fatkeqësisht shumë të shtrenjtë. Avokado, përveç shijes së mirë përmban elemente More...

By Gjergji On Wednesday, August 16th, 2017
0 Comments

AKU kontrolle në zonat turistike në Shqipëri: 377 subjekte jashtë kushteve higjeno-sanitare

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bëri të ditur se  377 subjekte në zonat turistike, mes të cilave markete, restorante, “fast food” dhe pastiçeri kanë rezultuar jashtë kushteve higjieno-sanitare. AKU në More...

By Gjergji On Sunday, August 13th, 2017
0 Comments

KUJDES kur blini produkte ushqimore në zona turistike! Ndryshohet data e skandencës (Foto)

Nuk janë të pakta rastet kur produket ushqimore apo ato të konservuara shiten me çmim të ulët nëpër supermarketet vendase, por jo të pakta janë dhe rastet kur këtyre produkteve u ndërrohet data e skadencës. I More...

By Gjergji On Sunday, August 13th, 2017
0 Comments

Dieta mesdhetare nuk jep përfitime te kushdo

Dieta mesdhetare mund të rrezikojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por vetëm njerëzit me të ardhura të larta apo një edukim të mirë, apo dhe kombinimi i të dyjave mund të marrin këto përfitime. Kështu More...

By Gjergji On Sunday, August 13th, 2017
0 Comments

Më thuaj çfarë forme trupi ke, të të them çfarë diete duhet të mbash

Disa gra kanë tendencë për të fituar peshë në barkë, të tjera në kofshë. Ne të gjithë kemi “zonat tona problematike” dhe çështjet e humbjes së peshës që bazohen në llojin tonë të More...

By Gjergji On Saturday, August 12th, 2017
0 Comments

Secila farë ka fuqinë e vet shëruese: Ja cilat duhet patjetër t’i hani!

Farat përmbajnë përqindje të madhe albuminash, mineralesh dhe vitaminash, enzimash, yndyrash dhe hidrokarburesh. Në farë janë të përqendruara të gjithë përbërësit ushqyes, të cilët i janë të domosdoshëm More...

By Gjergji On Saturday, August 12th, 2017
0 Comments

Këto ushqime mos i vendosni në frigoriferë

Shumë njerëz mendojnë se duke i mbajtur disa ushqime në frigorifer, është mënyra më e mirë për t’i ruajtur ato. Por janë disa ushqime që asnjëherë nuk duhet të ngrihen. Më poshtë e keni listën More...

By Gjergji On Saturday, August 12th, 2017
0 Comments

Farat e shalqirit shërojnë këto sëmundje

Kur bie fjala te farat e shalqirit, të gjithë mëndojnë t’i hedhin menjëherë poshtë Këto fara përmbajnë komponentë shumë të rëndësishëm si yndyrna, proteina dhe një pjesë të madhe të mineraleve. More...