Kombinimet e barërave dhe ushqimit të cilët mund të ju vrasin

Nëse ndodheni në trajtim të gjëndrrës tiroide, shmangni arrat. Ja përse! Të gjithë e dime se alkooli dhe barërat nuk guxojnë të përzihen, por çka me ushqimin? Ushqime të caktuara mund të ndikojnë në efektin e disa barërave. Kur mjeku ju përshkruan një barë të caktuar, menjëherë konsultohuni me të se çka guxoni të hani, dhe More...

by Gjergji | Published 2 days ago
By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen dhe forcimin e kockave

Dy lëndë ushqyese janë të rëndësishme për forcimin e kockave: kalciumi dhe vitamina D. Kalciumi forcon strukturën e kockave dhe dhëmbëve, ndërsa vitamina D përmirëson absorbimin e kalciumit dhe rritjen More...

By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani 3 vezë në ditë

Ne të gjithë e dimë se organizmi jonë ka nevojë për vezë, për shkak të vitaminave ushqyese që ka. Mirëpo, çfarë qëndron prapa kësaj? Më poshtë do të ju tregojmë disa arsye pse duhet të hani More...

By Gjergji On Sunday, March 19th, 2017
0 Comments

Vlerat e pazevendesueshme te kivit dhe limonit

Kivi ka 45 kalori, përmban vitaminë C dhe E dhe këto vitamina ndihmojnë në hidratimin e lëkurës. Studiuesit britanik kanë arritur në përfundimin se kivi është numri nji në luftën kundër rrudhave, More...

By Gjergji On Sunday, March 19th, 2017
0 Comments

Konsumoni misër për këto arsye

Jo vetëm që janë të shijshëm, por janë edhe të shëndetshëm. Konsumi i misrave është i dobishëm për një sërë aspektesh shëndetësore. Misrat ndihmojnë: zemrën, pasi ulin nivelet e homokisteinës; More...

By Gjergji On Sunday, March 19th, 2017
0 Comments

Truket e kuzhinës dobësuese

Dobësimi fillon në kuzhinë, duke mësuar një stil gastronomik që di të bëjë pjatat e mira me kufizimin e kalorive. Në radhë të parë është esenciale të mësosh të heqësh të gjitha pjesët e yndyrshme More...

By Gjergji On Sunday, March 19th, 2017
0 Comments

Pini këtë lëng me mëngjes: Përshpejton metabolizmin dhe ndiheni të ngopur

Niseni ditën me këtë lëng për të përshpejtuar metabolizmin dhe për të qëndruar e ngopur për një kohë të gjatë: Përbërësit: 1 dardhë 2 lugë gjelle speca jeshile të grira hollë ¼ gotë me More...

By Gjergji On Sunday, March 12th, 2017
0 Comments

Arsyet pse duhet të keni gjithmonë limona të ngrirë në shtëpi

Të gjitha perimet, agrumet apo frutat, kanë sezonin e tyre. Në kohë të caktuara, gjatë vitit, kanë periudhën më të mirë kur mund t’i gjejmë organike. Mirëpo, për t’i përdorur edhe në periudhat More...

By Gjergji On Friday, March 10th, 2017
0 Comments

Kështu mund të dallohet mishi i freskët dhe i shëndetshëm

Të gjesh një copë të mirë të mishit është e vështirë, sidomos në qendrat e mëdha tregtare. Këtu janë disa këshilla që mund të jenë të rëndësishme në kërkim të mishit të cilësisë së lartë, More...

By Gjergji On Friday, March 10th, 2017
0 Comments

Kungulleshkat

Përbërësit 1 kg kungulleshka 1 luge te gjellës gjalpë 1 gote te çajit vaj vegjetal 2 qepë 1 luge te gjellës Salce domate ( Sipas dëshirës) 2 luge te gjellës biber i kuq 1 luge te gjellës Biber i zi kripë Hapat 1 Në More...