Çfarë po ndodh me Shqipërinë, 20% më pak ujë

Nëse ka diçka që Shqipëria e ka me bollëk në raport me sipërfaqen territoriale që ka kjo është pjesa e burimeve ujore. Por përtej këtij bollëku duket se ajo që na mungon është mirëmenaxhimi. Në zhvillimet e dekadës së fundit na ka munguar pikërisht kjo kryefjalë. Por ekspertët e sektorit vënë theksin tek rritja e vigjilencës, More...

by Gjergji | Published 1 day ago
By Gjergji On Sunday, October 22nd, 2017
0 Comments

Pylli Orbital/ Veliaj: Kush ka ndërtuar pa leje, dy javë për t’u larguar

Ndërtimet pa leje në parkun e Liqenit Artificial, një zonë që më parë administrohej nga ish-Komuna Farkë, do të prishen. Bashkia e Tiranës ka nisur fazën e parë të mbjelljeve për projektin e “Pyllit More...

By Gjergji On Sunday, October 22nd, 2017
0 Comments

Nga e hëna, reshje shiu dhe dëbore në Shqipëri

Të hënën bëni kujdes të nxirrni nga garderoba xhaketa apo xhupa të lehtë, pasi i gjithë vendi do të përfshihet nga reshjet e shiut dhe temperaturat do të bien ndjeshëm, kryesisht në mesditë. Meteorologët More...

By Gjergji On Friday, October 20th, 2017
0 Comments

Bëhuni gati! Nesër do të ketë reshje dëbore në këto zona të Shqipërisë

Sipas meteorologeve, fundjava mbetet me kthjellime e vranësira kalimtare deri mesditën e së dielës kur një sistem vranësirash vjen nga Veriperëndimi dhe vendoset gradualisht deri në mbrëmje mbi të gjithë More...

By Gjergji On Sunday, October 15th, 2017
0 Comments

Moti, ja ç´parashikojnë meterologët përgjatë 1 jave…

Temperaturat vijojnë të rriten ditë pas dite, megjithëse zyrtarisht jemi në stinën e vjeshtës, ku mëngjesi dhe mbrëmja janë më të freskëta. Por, meterologët parashikojnë se rritja do të vazhdojë More...

By Gjergji On Thursday, October 12th, 2017
0 Comments

Uragani “Ofelia” i drejtohet Europës: ja vendet që pritet të godasë…

Stuhi tropikale “Ofelia” është shndërruar në uragan të kategorisë së parë dhe po i drejtohet Europës. Paralajmërimin e dha Qendra Kombëtare e Uraganëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që More...

By Gjergji On Thursday, October 12th, 2017
0 Comments

Shqipëria vazhdon të tkurret, ja sa do të jetë popullsia në 2050

Lista e të Dhënave të Byrosë Botërore të Popullsisë 2017 tregon se numri i popullsisë në Shqipëri nga mesatarisht 2.9 milionë do të ulet në 2.6 milionë në 2050. Harta tregon se Shqipëria ndodhet More...

By Gjergji On Wednesday, October 11th, 2017
0 Comments

Kontaminimi nga rrezatimi radioaktiv, ja vendet e prekura dhe dyshimet e shkëncëtarëve…

Shtete në Europës Qendrore dhe Perëndimore rezultojnë të jenë kontaminuar me radioaktivitet në norma më të larta se normalet. Zyra për Mbrojtjen nga Rrezatimi në Gjermmani ka konkluduar se përveç këtij More...

By Gjergji On Monday, October 9th, 2017
0 Comments

Pas akuzave, reagon ish-kreu i AKU: Rama-Peleshi kanë informacione të pasakta, ja problemet që ka…

Ish-drejtori i Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, Dritan Sejko ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili urdhëroi inspektorët të mos vënë gjoba pa i argumentuar si duhet, pasi në të kundërt More...

By Gjergji On Monday, October 9th, 2017
0 Comments

Kreu i ARRSH-së: burg për ata që rivendosin tabelat anës akseve nacionale

Ministrat e qeverisë “Rama 2” që në ditët e para të punës së tyre nisen një aksion që lidhej më së shumti me pastrimin, dhe në këtë rresht u vendosën Turizmi, Infrastruktura dhe Energjia apo edhe More...