Pamjet me dron, drejt përfundimit Xhamia e Namasgjasë

Ndërtimi karabina i Xhamisë së Namasgjasë, një prej faltoreve më të mëdha në Ballkan, sapo ka përfunduar dhe se kanë nisur nga puna me fazën tjetër të punimeve, atë të punëve të detajuara. Drejtuesi i punimeve të kësaj xhamie, Hüseyin Şentürk tha për  Anadolu Agency (AA) tha se shpresonte që në fund të vitit 2018 të hapej More...

by Gjergji | Published 1 day ago
By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Mbillen fidanë të rinj/Bashkia e Tiranës zëvendëson pemët e dëmtuara në parkun e Liqenit

Pemët e dëmtuara të Parkut të Madh të Liqenit po zëvendësohen me pemë të reja, duke zgjeruar sipërfaqen e gjelbëruar. Bashkia e Tiranës, Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit dhe një grup vullnetarësh More...

By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Dita Ndërkombëtare e Ujit/Shqipëria edhe pse me burime të shumta ujore në zonën e rrezikut

Me mijera kanë jetuar pa dashuri, por asnjë nuk ka jetuar pa ujë… Në ditën ndërkomëtare të ujit The Economist ngre alarmin se shumë shpejt bota do të përballet me shterimin e tij.  Nga ky rrezik nuk More...

By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

BB: Shqipëria dhe Bosnja me humbjet më të mëdha të sipërfaqes pyjore në Rajon

Shqipëria dhe Bosnja janë vendet që kanë humbur më së shumti sipërfaqen pyjore gjatë periudhës 1990-2015, sipas një vlerësimi të Bankës Botërore. Shqipëria ka humbur 170 kilometra katror pyje që More...

By Gjergji On Monday, March 20th, 2017
0 Comments

Të dielën ndryshojnë akrepat e orës

Fundi i kësaj jave do të sjellë edhe ndryshimin e akrepave të orës, duke zgjatur ditën me një orë. Të dielën më 26 mars, akrepat e orës do të shkojnë 1 orë përpara Që prej vitit 1981 u vendos ligji More...

By Gjergji On Monday, March 20th, 2017
0 Comments

Miratohet kredia me BERZH/Punimet për hekurudhën Tiranë-Rinas-Durrës nisin në shtator

Komisioni i Parlamentar i Ligjeve miratoi marrëveshjen e huasë prej, 36.8 milionë eurosh me Bankën Europiane për Rindërtim dhe Zhvillimi, për ndërtimin e linjës hekurudhore Tiranë-Rinas-Durrës. Projekti More...

By Gjergji On Monday, March 20th, 2017
0 Comments

Mbilli në shtëpi lulet e sezonit

Zymbyle, narcisë, tulipanë … Mbilli në shtëpi lulet e sezonit. Mund ta bësh me bulba, të cilët janë ushqyer në serrë. Lule të lulëzuara: ja si t’i mbjellësh Zgjidhi ato që janë gonxhe: More...

By Gjergji On Saturday, March 18th, 2017
0 Comments

Një stol në kujtim të… Nisma e bashkisë së Tiranës

 Nëse ke dëshirë të kujtosh një të afërm që nuk jeton më apo të shenjosh një përvjetor të bukur, mund t’i bashkohesh nismës më të re të Bashkisë së Tiranës: “Dhuro një Stol”. Në Parkun More...

By Gjergji On Saturday, March 18th, 2017
0 Comments

Fosilet e vjetra 1.6 miliard vjet mund të jenë bimët më të vjetra

Shkencëtarët thonë se fosilet e gjetura në Indi, të vjetra 1.6 miliard vjet dhe në formë të algave të kuqe mund të jenë bimët më të vjetra në botë. Sipas tyre, për shkak të këtij zbulimi mund More...

By Gjergji On Friday, March 17th, 2017
0 Comments

Kryebashkiakët e Veronës dhe Firences: Veliaj pasion për të transformuar Tiranën

Transformimi që ka pësuar Tirana në dy vitet e fundit i ka surprizuar edhe dy homologët italianë të kryebashkiakut Veliaj, që vizituan sot kryeqytetin shqiptar. Të pranishëm në Tiranë, ku morën pjesë More...