Biznesi VIP, ja çfarë kërkojnë takimet…

Rreth 700 biznese janë futur në kategorinë VIP nga Tatimet në Shqipëri dhe kontrolli mbi to bëhet në bazë të riskut. Administrata fiskale u kërkoi këtyre subjekteve që të bëjnë deklarime të sakta. “Një deklarim i gabuar, që nuk ka efekt, bën atë që subjekti të klasifikohet me risk për shkak të mungesës së përputhshmërisë More...

by Gjergji | Published 2 weeks ago
By Gjergji On Thursday, October 12th, 2017
0 Comments

Monedha online po bën ‘namin’ në Shqipëri, zbulohet skema

Të blesh Bitcoin në Shqipëri nuk është aspak e vështirë. Disa tregtues të kësaj monedhe operojnë nëpërmjet faqeve të tregtimit, ku numri i transaksioneve është mbi 2000 dhe vlera e volumit tregtar More...

By Gjergji On Thursday, October 12th, 2017
0 Comments

​Skema e TVSH për bizneset e vogla, LSI: Rama do tërhiqet, po e kupton se ç´po bën

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar në lidhje me vendosjen e TVSH për bizneset e vogla. Ai ka akuzuar mazhorancën se nuk është konsultuar me askënd për këtë vendim, madje sipas tij nuk ka pyetur More...

By Gjergji On Tuesday, October 10th, 2017
0 Comments

Mark Crawford: ja tre sektorët ku duan të investojnë amerikanët në Shqipëri (video)

Turizmi, energjia dhe financat janë tre sektorët ku duan të investojnë amerikanët në Shqipëri. Kjo u bë e ditur nga presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crawford. Edhe pse deri tani kemi përfshirje More...

By Gjergji On Monday, October 9th, 2017
0 Comments

Tatimet: ja pse biznesi i vogël do të kalojë në sitën e kontrolleve kundër informalitetit

Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Vasilika Vjero, ka sqaruar arsyet sepse biznesi i vogël do të kalojë në sitë në operacionin kundër informalitetit, që ka nisur prej rreth 10 ditësh. Ajo sqaroi se More...

By Gjergji On Monday, October 9th, 2017
0 Comments

Kriza e call center, rritet numri i të rinjve shqiptarë të papunë…

Të rinjtë e papunë, nga mosha 15-29 vjeç shënuan rritje për herë të parë pas gati dy vitesh në tremujorin e dytë të vitit 2017, duke reflektuar ngadalësimin e aktivitetit të call center. Sipas të More...

By Gjergji On Sunday, October 8th, 2017
0 Comments

Bizneset vërshojnë me ankesa kundër tatimeve, Qato: jemi në ndjekje të proçesit…

Ka vetëm pak ditë në krye të ministrisë së Mbrojtjes së Sipërmarrjes, por ankesat e biznesit i kanë mbërritur mbi tavolinë që në ditët e para. Janë kryesisht gjoba, me të cilat bizneset janë ndëshkuar More...

By Gjergji On Sunday, October 8th, 2017
0 Comments

Aksioni kundër informalitetit: mbyllen 100 biznese, ja arsyet

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka dhënë informacion lidhur me ecurinë e aksionit kundër informalitet, operacion i nisur prej gati 1 jave. Administrata Tatimore ka qenë e pranishme në territor për të More...

By Gjergji On Saturday, October 7th, 2017
0 Comments

Zbulohet skema e evazionit të bizneseve italiane në Shqipëri…

Bizneset italiane janë tërhequr drejt Shqipërisë si me magnet, si rrjedhojë e afërsisë, kostove të lira të punës, jetesës së lirë dhe njohjes së gjuhës italiane nga të rinjtë shqiptarë.Por shumë More...

By Gjergji On Thursday, October 5th, 2017
0 Comments

Euro dhe dollari nisin rritjen, ja parashikimet…

Monedha e përbashkët europiane është këmbyer sot në tregun vendas me 133.86 lekë, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë. Pas një periudhë të dobët, euro po i afrohet sërish nivelit të 134 More...