Kujdes: Ja çfarë ndodh nëse humbni peshë shumë shpejt -Albpress Daily News
Published On: Enj, Tet 4th, 2018

Kujdes: Ja çfarë ndodh nëse humbni peshë shumë shpejt

Humbja e peshës mund të jetë shumë inspiruese dhe motivuese në të njëjtën kohë. Por për rezultate të shpejta shpesh njerëzit provojnë dieta ekstreme, stërvitjen intensive ose ndryshojnë krejtësisht mënyrën e të ushqyerit.

Megjithatë duhet ditur dhe ana tjetër e medaljes se humbja e shpejtë e peshës është shumë e rrezikshme. Sipas doktorëve nëse humbi 1 kilogramë në javë është e shëndetshme, por në të kundërt duhet të bëni kujdes.

Studimet kanë provuar se njerëzit që humbasin peshë shumë shpejt e rifitojnë atë sërish pas një viti. Gjithashtu nëse nuk humbni peshë shumë shpejt, nuk do të keni probleme me shëndetin. Humbja e shpejtë e kilogramëve do të shkaktojë ulje të nivelit të glukozës në gjak, gurë në tëmth, mungesë të vitaminave dhe mineraleve në trup, imunitet të dobët dhe mungesë energjie.

Shkruaj nje koment

avatar
  Subscribe  
Notify of