Category World Archives - Page 2 of 168 -Albpress Daily News

Tjetër lëvizje e guximshme e Trump, i heq certifikatën e sigurisë ish drejtorit të CIA-s

Presidenti Donald Trump po ja heq certifikatën e sigurisë së lartë ish drejtorit të CIA-s të administratës Obama, John Brennan, një zë i hapur kritik ndaj Presidentit. Këtë njoftim e bëri zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Huckabee Sanders. “Zoti Brennan kohët e fundit e ka shfrytëzuar statusin e tij të ish zyrtarit të lartë, More...

by Albpress News | Published 23 orë ago
By Albpress News On E mërkurë, Gusht 15th, 2018
0 Comments

Trump, Putin, Erdogan, Merkel e Macron, ja për çfarë kanë studiuar ata që sot udhëheqin botën

Sot janë njerëzit më të fuqishëm në botë. Ata udhëheqin globin me politikën e tyre, ata marrin vendime dhe të tjerët i ekzekutojnë me përpikmëri. Por çfarë kanë studiuar liderët botëror? Më poshtë More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 15th, 2018
0 Comments

Pas shembjes së urës, Italia shpall gjendje të jashtëzakonshme

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme për periudhë prej 12 muajsh, në rajonin Liguria, në përgjigje ndaj shembjes së një ure në Gjenova. Ai gjithashtu tha se do More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 15th, 2018
0 Comments

Aeroplanët e NATO-s vendosen 60 km larg Rusisë

Në Lituani, vetëm 60 kilometra nga kufiri me Rusinë, fusha e parë e aviacionit ushtarak po ndërtohet sipas standardeve të NATO-s. Si kundërpërgjigje, Rusia mund të vendosë sisteme mbrojtëse shtesë antiajrore More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 15th, 2018
0 Comments

Tragjedia në Genova/ Conte: Do ti heqim koncesionin kompanisë që menaxhon urën…

“Ne do të fillojmë procedurën për revokimin e koncesionit kompanisë ‘Autostrade’ (që menaxhon urën Morandi)”. Deklarata u bë nga kryeministri italian Giuseppe Conte, gjatë një konferencë për More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 15th, 2018
0 Comments

Pas tragjedisë në Genova, Italia goditet edhe nga tërmeti

Pas shembjes së urës, Italia është goditur gjatë natës edhe nga një tërmet i fuqishëm. Siç bëhet e ditur tërmeti ka rënë rreth orës 01:00 të mesnatës dhe ka pasur një magnitutë prej 4.7 ballësh. Epiqendra More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 15th, 2018
0 Comments

Turqia rrit tarifat në disa produkte amerikane

Turqia ka dyfishuar tarifat në disa importe amerikane, siç janë veturat e pasagjerëve dhe alkoolin, në atë që nënpresidenti turk, Fuat Oktay, e ka cilësuar si përgjigjje ndaj sulmeve të Shteteve të Bashkuara More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 15th, 2018
0 Comments

Trumpi nënshkroi buxhetin rekord të mbrojtjes

Me 716 miliardë dollarë duhet të blihen në SHBA tanke të reja, avionë dhe anije luftarake. Por parashikohet edhe rritja e numrit të ushtarëve dhe financimi i një lloj armate për gjithësinë. “Ky More...

By Albpress News On E martë, Gusht 14th, 2018
0 Comments

Detaje te reja nga tragjedia ne Genova/ Dyshohet se dy te rinj shqiptare kane humbur jeten…

“Dy emigrantë shqiptarë kanë humbur jetën nga shembja e urës në Genova!”. Kështu ka deklaruar në një lidhje telefonike për Fax News shqiptarja Marjeta Musaraj e cila ka qenë dëshmitare në vendngjarje. Ajo More...

By Albpress News On E martë, Gusht 14th, 2018
0 Comments

Një 14-vjeçar kandidon për guvernator në SHBA

Në Shtetet e bashkuara, një nxënës 14-vjeçar, zbret në fushën e politikës duke kandiduar për postin e guvernatorit të Vermontit. I riu Ethan Sonneborn, hyn kështu në parapraket demokrate duke shfrytëzuar More...