Category World Archives -Albpress Daily News

Trump sulmon ashpër Jeff Sessions: Nuk ka prokuror të përgjithshëm…

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se “nuk ka prokuror të përgjithshëm”, duke bërë kështu sulmin më të ashpër kundër prokurorit Jeff Sessions. Në një intervistë për Hill.TV, Trump sërish e kritikoi vendimin e Sessions për të mos marrë pjesë në hetimet e ndërhyrjes së dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale More...

by Albpress News | Published 18 orë ago
By Albpress News On E enjte, Shtator 20th, 2018
0 Comments

VIDEO +18/ Teston jelekun antiplumb, por ajo qe i ndodh…

Një luftëtar pro-rus u plagos rëndë pasi u qëllua në stomak, ndërsa ishte duke testuar fuqinë e një jeleku antiplumb në Ukrainë. Incidenti – i përshkruar si fatal- ndodhi në rajonin e Donbass, emri More...

By Albpress News On E enjte, Shtator 20th, 2018
0 Comments

Hungaria “nuk do të jetë kurrë vend i migrantëve”

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, akuzoi zyrtarët e Kombeve të Bashkuara për, siç tha, “përhapjen e gënjeshtrave” me kritikat e tyre ndaj politikave anti-migrim të Budapestit, More...

By Albpress News On E mërkurë, Shtator 19th, 2018
0 Comments

Siri, rrëzohet avioni rus, 15 viktima

Një avion ushtarak rus u godit pranë qytetit të Latakisë, në Siri. Izraeli thotë se Damasku duhet të fajësohet për vdekjen e 15 ushtarakëve rusë të qëlluar nga forcat siriane direkt pas sulmit ajror More...

By Albpress News On E martë, Shtator 18th, 2018
0 Comments

Moon dhe Kim bisedojnë për denuklearizimin e Gadishullit Korean

Lideri e Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut po takohen në Phenjan, për bisedime rreth denuklearizimit. Koreja e Veriut ka mbajtur një seri takimesh të rralla këtë vit edhe me Jugun, edhe me SHBA-në. Por, More...

By Albpress News On E martë, Shtator 18th, 2018
0 Comments

Tarifa të reja mbi mallrat kineze, përshkallëzohet lufta tregtare/ Ja vendimi i fundit i Trump

Shtetet e Bashkuara do të vënë tarifa të reja mbi mallra kineze, në vlerë prej 200 miliardë dollarësh, duke përshkallëzuar luftën tregtare me Pekinin. Taksat më të larta të importit do të zbatohen More...

By Albpress News On E hënë, Shtator 17th, 2018
0 Comments

Orban, sfidues ndaj BE-së: Do të vijojë betejën për emigracionin

Hungaria do t’i rezistojë çdo përpjekjeje të Bashkimit Europian për t’i hequr asaj të drejtën për mbrojtjen e kufijve të vet, e do të luftojë t’i kthejë mbrapsht politikat pro emigrantëve të More...

By Albpress News On E hënë, Shtator 17th, 2018
0 Comments

Deklarata e fortë e Daçiç: Do njohim Kosovën kur…

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiç porositi sot se Serbia do ta njohë Kosovën dhe do t’i lejojë të marrë ulëse në OKB “kur të bëjë shelnja rrush”, transmeton Gazeta Express. – More...

By Albpress News On E diel, Shtator 16th, 2018
0 Comments

Votimi kundër Hungarisë në Parlamentin Evropian, Austria kërkon verifikimin e votave

Vjena zyrtare u ka kërkuar ekspertëve ligjorë të BE-së të rishqyrtojnë vendimin e Parlamentit Evropian për të filluar procedurën e sanksioneve kundër Hungarisë, njoftoi sot Ministria austriake e Punëve More...

By Albpress News On E diel, Shtator 16th, 2018
0 Comments

Të shtëna me armë në Bruksel, dy të plagosur

Dy persona kanë mbetur të plagosur nga disa të shtëna me armë mëngjesin e së dielës në Bruksel. Të shtënat u regjistruan rreth orës 09:39 pranë një lokali në rrugën Croix de Fer. Njëri nga të plagosurit More...