Category Science Archives - Page 2 of 11 -Albpress Daily News

Një planet i madh ‘i kuq’ me aurorë të pashpjegueshme gjendet në univers

Jashtë sistemit tonë diellor është zbuluar një planet 12 herë më i madh se Jupiteri. Një planet i “kuq” i madh endet nëpër univers përtej sistemit tonë diellor, 20 vjet dritë larg Tokës. Nuk lidhet me asnjë yll të vetëm dhe planeti i parë i tillë zbulohet nga një teleskop radioje nga Toka. Ai ka një aurorë misterioze More...

by Albpress News | Published 2 javë ago
By Albpress News On E hënë, Korrik 30th, 2018
0 Comments

Zbulohet një lloj grerëze me helm paralizues

Shkencëtarët në Amazona kanë gjetur një lloj të ri grerëzës që duket e frikshme. Përveç që djeg tepër gjatë pickimit, ajo posedon një helm të fortë që është në gjendje të paralizojë viktimën, More...

By Albpress News On E premte, Korrik 27th, 2018
0 Comments

VIDEO+FOTO/ Eklipsi më i gjatë hënor, shikoni se çfarë po ndodh…

Mbrëmja e sotme solli një fenomen të rrallë, pasi po ndodh eklipsi më i gjatë hënor. Si ishte parashikuar ky fenomen i rrallë ka pak minuta që ka filluar dhe hëna duket shumë ndryshe nga zakonisht. Ngjyra More...

By Albpress News On E premte, Korrik 27th, 2018
0 Comments

“Hëna e përgjakur”, po vjen eklipsi total më i gjatë i shekullit. Toka në errësirë…

Përshkruhet si një spektakël që nuk e kemi parë asnjëherë deir më sot, ai që do të ndodhë në natën mes 27 dhe 28 korrikut. Qielli që zakonisht është i errët, do të “ngjyhet” me të kuqe, në More...

By Albpress News On E hënë, Korrik 23rd, 2018
0 Comments

Zbulohen 12 hëna të reja rreth Jupiterit

Studiuesit amerikanë të hapësirës kanë zbuluar 12 hëna të reja, në orbitë rreth Jupiterit, duke e çuar numrin total të hënave të njohura të planetit në 79. Zbulimi do të thotë se Jupiteri, planeti More...

By Albpress News On E hënë, Korrik 16th, 2018
0 Comments

Zbulohet vendi më i ftohtë në Tokë, temperaturat arrijnë deri në minus 97 gradë celsius

Shkencëtarët kanë zbuluar vendin më të ftohtë në Tokë. Temperaturat ekstreme të ulëta prej minus 97 gradë celsius, janë regjistruar në një pllakë të akullt në Antarktidë gjatë një nate të gjatë More...

By Albpress News On E enjte, Korrik 12th, 2018
0 Comments

Me sytë nga qielli, ja çfarë ndodh në korrik…

Për muajin korrik, janë të paktën dy takimet që duhen shënuar në axhendë, nëse jeni të apasionuar pas fenomeneve të ashtuquajtur eptiko-astronomik. Të premten, më 13 korrik, do të ketë një eklips More...

By Albpress News On E shtunë, Qershor 30th, 2018
0 Comments

7 mënyra të tmerrshme që asteroidët mund të zhdukin jetën në Tokë

Një asteroid besohet se ka zhdukur dinosaurët, por një goditje tjetër nga një shkëmb masiv hapësinor mund të shkaktojë fundin e njerëzimit. Tani shkencëtarët kanë shprehur saktësisht se si një asteroid More...

By Albpress News On E premte, Qershor 1st, 2018
0 Comments

Policia sjell në gjimnaze oficerë civilë..

Të gjithë shkollat e mesme në vend do të kenë oficer të sigurisë. Vendimi është bërë i ditur këtë të premte nga Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla. Projekti More...

By Albpress News On E mërkurë, Maj 30th, 2018
0 Comments

A keni kryer marrëdhënie? Pyetësori skandaloz për nxënësit minorenë…

Nxënësit e moshave 11, 13 dhe 15 vjeç kanë plotësuar në shkolla një pyetësor me qëllim vlerësimin e sjelljeve shëndetësore tek fëmijët në moshë shkollore. Por, në morinë e pyetjeve, gjen edhe More...