Category Money & Finance Archives - Page 2 of 53 -Albpress Daily News

FOTO/ Kursi i këmbimit, ç´po ndodh me dollarin dhe euron…

Banka e Shqipërisë zbaton një regjim të lirë të kursit të këmbimit. Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mallrave e të kapitalit në shkëmbimet tregtare dhe financiare të Shqipërisë me partnerët e saj tregtarë. Pa More...

by Albpress News | Published 2 ditë ago
By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

Forcimi i lekut ndikoi negativisht me 22 mln euro të ardhurat në buxhet gjatë 5-mujorit

Forcimi i pazakonte i monedhës vendase në tregun vendas të këmbimit dha efekte negative në të ardhurat buxhetore. Mbiçmimi me 10% i lekut ndaj euros ka dhënë efekte negative tek TVSH -ja e importeve, duke More...

By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

Kursi i këmbimit, forcohet dollari, por bie euro/ Çfarë po ndodh…

Banka e Shqipërisë zbaton një regjim të lirë të kursit të këmbimit. Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë More...

By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

Fitimi i bankave arrin në 40.5 milionë euro

Bankat në Kosovë, kanë shënuar një fitim prej 40.5 milionë euro. Ky fitim i bankave është arritur përkundër normave më të ulëta të kësteve të krahasuara me vitet e kaluara. Në raportin e muajit More...

By Albpress News On E premte, Gusht 10th, 2018
0 Comments

Lira turke bie në nivelin më të ulët historik, ja mesazhi që jep Erdogan

Vlera e valutës turke ka rënë në momente historike, por presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, është munduar që sa do pak ta ngrejë shpresat se vlera e Lirës turke mund të rritet. “Nëse ata kanë More...

By Albpress News On E enjte, Gusht 9th, 2018
0 Comments

Çfarë po ndodh me euron? BSH paralajmëron se ndërhyrjet në kursin e këmbimit do të vijojnë

Edhe pse inflacioni është rritur me ritme pak më të larta këtë vit rreth nivelit 2 %, Banka e Shqipërisë deklaroi sot nëpërmjet raportit periodik të politikës monetare se, forcimi i kursit të këmbimit More...

By Albpress News On E enjte, Gusht 9th, 2018
0 Comments

Ahmetaj i përgjigjet akuzave të PD: Rritja ekonomike 4.5 herë më e lartë se 2013

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, ka reaguar përmes një postimi në rrjet ndaj akuzave të opozitës lidhur me situatën ekonomike në vend. “Ja e verteta e shifrave mbi punësimin, bizneset More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

2.5 miliarde leke per blerje automjetesh/ Institucionet porosisin nga limuzinat te….

Rreth 2,5 miliardë lekë është fondi për automjete për institucionet shtetërore, ndërsa bien në sy kërkesa edhe për limuzinë apo fuoristrada luksoze! • 1 automjet sedan limuzinë për Autoritetin Kombëtar More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

Deri më 2021 pagesat për PPP do të dyfishohen, ja sa do të arrijnë

Pagesat buxhetore ndaj kompanive që janë në kontrata partneriteti Publik-Privat me qeverinë nëpërmjet koncensioneve PPP do të dyfishohen deri më 2021, sipas parashikimeve të vetë qeverisë. Sipas projektbuxhetit More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

Çfarë po ndodh me veshjet, ushqimet dhe qiratë? Nuk ndalet …

Rritja e çmimeve dhe te energjisë me ritme te shpejta këtë vit, po çojnë inflacionin drejt objektivit të Bankës së Shqipërisë. Sipas të dhënave të INSTAT ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve More...