Bagazhet personale në doganën shqiptare, ja cili është kufiri që nuk ju taksohen

Në kulmin e sezonit turistik, kur qytetarët shqiptarë po qarkullojnë më shumë brenda e jashtë vendit, bëhet e domosdoshme nevoja për të ditur sa është kufiri i pataksueshëm i bagazheve personale. Dogana shqiptare sqaron se udhëtarët që vijnë nga një vend tjetër në Republikën e Shqipërisë përjashtohen nga detyrimet e importit More...

by Albpress News | Published 20 orë ago
By Albpress News On E shtunë, Korrik 21st, 2018
0 Comments

Abuzimet me tenderat, KLSH kallzon penalisht 11 zyrtarë…

Kontrolli i Lartë i Shtetit kallëzon në Prokurori 11 zyrtarë dhe ish-zyrtarë në ish-komunat Blinisht, Ungrej dhe Zejmen, të Lezhës dhe 3 zyrtarë në Bashkinë Këlcyrë. Kallëzimet penale në ish-komunat More...

By Albpress News On E shtunë, Korrik 21st, 2018
0 Comments

Konçesionet/ Ekspertët japin alarmin, Shqipëria rrezikohet nga skenari grek…

Qeveria ka angazhuar deri më tani katër projekte nga paketa “1 miliard” në formën e koncesioneve me Partneritet Publik-Privat me vlerë 86 miliardë lekë, nga 148 miliardë lekë që pritet të angazhohen More...

By Albpress News On E premte, Korrik 20th, 2018
0 Comments

Duhen ulur apo jo tarifat për fluturimet? Qeveria hap tenderin për analizën e Rinasit

Është shpallur zyrtarisht tenderi për të përzgjedhur kompaninë eksperte, e cila do të bëjë kontrollin ekonomik dhe financiar të koncesionarit të aeroportit të Rinasit. Brenda Gushtit do të përzgjidhet More...

By Albpress News On E premte, Korrik 20th, 2018
0 Comments

Ja kompanitë që kanë fituar më shumë para nga shteti në 3 vite

Open Data Albania po hulumton mbi Renditjen e Bizneseve Kontraktore me Njësi të Qeverisjes Vendore, sipas vlerës së kontratave të fituara në prokurime publike. Renditja shfaq 50 subjekte ekonomike, të cilat More...

By Albpress News On E premte, Korrik 20th, 2018
0 Comments

Balfin shet FINAL-in te IuteCredit, miratohet përqendrimi

Autoriteti i Konkurrencës ka miratuar transferimin e 100 për qind të kuotave të kompanisë FINAL sha tek IUTECREDIT ALBANIA sha. Referuar vendimit të Komisionit të Konkurrencës njoftimi për shitjen e aksioneve More...

By Albpress News On E enjte, Korrik 19th, 2018
0 Comments

Pushimet, 65 % e shqiptarëve nuk kanë para…

Sezoni veror ka hyrë në kulmin e tij, por për shumë shqiptarë pushimet janë një luks, që atë nuk mund t’ia lejojnë vetes Sipas një studimi të financuar nga Komisionin Europian, 65 për qind e familjeve More...

By Albpress News On E mërkurë, Korrik 18th, 2018
0 Comments

Ekspertët e BE: Thumanë-Kashar-Vorë, Rama e dha për 235 mln euro, kushton 90 mln

Në mars të vitit 2016 ekspertët e BE në bashkëpunim me qeverinë shqiptare hartuan një strategji të re për transportin 2016–2020, me ndihmën financiare të Komisionit Europian. Plani u konsiderua ambicioz, More...

By Albpress News On E mërkurë, Korrik 18th, 2018
0 Comments

Rusi, të huajt shpenzuan 1.5 miliardë dollarë në Kampionatin Botëror

Të huajt kanë shpenzuar rreth 1.5 miliardë dollarë në Rusi gjatë Kampionatit Botëror 2018, thotë një hulumtim i bërë nga Sberbank, transmeton Anadolu Agency (AA). Hulumtimi vuri në dukje se të huajt More...

By Albpress News On E martë, Korrik 17th, 2018
0 Comments

Qeveria propozon lehtësim tjetër fiskal për bixhozin

Industria e bixhozit pret të marrë një ulje tjetër tatimore nga paketa e ndryshimeve të ligjeve fiskale që po shqyrtohet aktualisht në Kuvendin e Shqipërisë, ku me propozim të qeverisë, të ardhurat e More...