Nobelisti gjerman shokon botën: Sëmureni nga kanceri, sepse hani këto dy ushqime..

Shkencëtari gjerman dhe fitues i çmimit “Nobel” në lëmin e fiziologjisë, Harald zur Hausen, ka konstatuar që virusi jo mirë i studiuar, i cili shfaqet tek lopët, mund të shkaktojë kancerin tek njerëzit! “Konsideroj që kafshët shtëpiake mund të jenë shkaktarët direkt të kancerit të zorrës së trashë tek njerëzit. Kemi More...

by Gjergji | Published 4 javë ago
By Gjergji On E mërkurë, Maj 30th, 2018
0 Comments

Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë…

Një studim i gjerë ka treguar se është e shëndetshme të kesh fëmijë, ndërsa shëndet më i mirë është vërejtur te prindërit të cilët kanë dy fëmijë. Studimi ku janë përfshirë një milionë More...

By Gjergji On E diel, Maj 27th, 2018
0 Comments

Tre grushte arra në javë ju mbrojnë nga çrregullimi i rrahjeve të zemrës

Njerëzit që hanë rregullisht një sasi të vogël të arrave rrezikohen më pak nga çrregullimi i rrahjeve të zemrës – si shkaktar i sulmit në zemër. Një studim i ri thekson se ngrënia e tre grushteve More...

By Gjergji On E premte, Maj 25th, 2018
0 Comments

Skandali/Fëmijët e 9- vjeçares pyeten nëse kanë kryer marrëdhënie dhe si!

Një ngjarje që përmban përmasat e një skandali ka ndodhur në Shqipëri. Kanë qenë një grup prindërish që ngrenë lidhur me vlerësimin e sjelljeve shëndetësore të fëmijëve në shkolla. Sipas prindërve More...

By Gjergji On E martë, Maj 22nd, 2018
0 Comments

Historia e trishtë e 60-vjeçares që FSKDSH e largoi nga puna; për 10 muaj del në pension….

Priste ditën e pensionit për të festuar me kolegët e saj në Drejtorinë e Shërbimeve dhe Kontrollit Spitalor pranë FSDKSH-së, por përmes një shkrese të papritur mëson se vendi i saj i punës do të ristrukturohet More...

By Gjergji On E martë, Maj 22nd, 2018
0 Comments

Barnat e rimbursueshme, ja shkeljet që evidenton Komisioneri kundër Diskriminimit

Të drejtat e qytetarëve në shëndetësi shkelen rregullisht në Shqipëri, megjithëse numri i ankesave është zyrtarisht i vogël për shkak të mosbesimit dhe frikës. Komisioneri kundër diskriminimit Robert More...

By Gjergji On E hënë, Maj 21st, 2018
0 Comments

Kujdes nëpër kopshte e çerdhe… fëmija juaj mund të preket nga lija e dhenve

Variçela apo e njohur ndryshe si lija e dhenve, vazhdon të shënojë raste të reja. Edhe pse sëmundja e ka pikun në dimër dhe pranverë, mjekët thonë se në disa raste ajo është shoqëruar edhe me komplikacione. “Shërbimi More...

By Gjergji On E martë, Maj 15th, 2018
0 Comments

Foshnjat duhet të ecin zbathur, këto janë përfitimet shëndetësore

Shpesh prindërit shqetësohen se fëmija ecën zbathur, por në fakt kjo ka shumë përfitime për shëndetin dhe zhvillimin e të vegjëlve. Përfitimet e ecjes zbathur: Veshjet e duhura që sigurojnë gjumë More...

By Gjergji On E hënë, Maj 14th, 2018
0 Comments

Nuk ndodhte që nga koha e Zogut! Një lajm i hidhur për Shqipërinë

Të dhënat demografike po sinjalizojnë një situatë alarmante më shumë se ajo që pritej në zhvillimet e popullsisë në tremujorin e parë të vitit 2018. Shtesa e natyrore për herë të parë ka hyrë More...

By Gjergji On E mërkurë, Maj 9th, 2018
0 Comments

Shqiptarët popull optimist, Raporti: Brezat e ardhshëm do kenë një jetë më të mirë

Një raport i Bankës Botërore që mban titullin: “Lëvizshmëria ekonomike mes gjeneratave nëpër botë”, nxjerr në pah të dhëna mjaft interesante. Shqiptarët figurojnë ndër popujt më optimist në More...

Albpress Lajme

Albpress Lajme