Historia e trishtë e 60-vjeçares që FSKDSH e largoi nga puna; për 10 muaj del në pension….

Priste ditën e pensionit për të festuar me kolegët e saj në Drejtorinë e Shërbimeve dhe Kontrollit Spitalor pranë FSDKSH-së, por përmes një shkrese të papritur mëson se vendi i saj i punës do të ristrukturohet dhe riemërohet, dhe ajo duhet të largohet. Emrin e ka Suzana Tahiraj, dhe është ekonomiste e lartë pranë Drejtorisë së More...

by Gjergji | Published 1 ditë ago
By Gjergji On E martë, Maj 22nd, 2018
0 Comments

Barnat e rimbursueshme, ja shkeljet që evidenton Komisioneri kundër Diskriminimit

Të drejtat e qytetarëve në shëndetësi shkelen rregullisht në Shqipëri, megjithëse numri i ankesave është zyrtarisht i vogël për shkak të mosbesimit dhe frikës. Komisioneri kundër diskriminimit Robert More...

By Gjergji On E hënë, Maj 21st, 2018
0 Comments

Kujdes nëpër kopshte e çerdhe… fëmija juaj mund të preket nga lija e dhenve

Variçela apo e njohur ndryshe si lija e dhenve, vazhdon të shënojë raste të reja. Edhe pse sëmundja e ka pikun në dimër dhe pranverë, mjekët thonë se në disa raste ajo është shoqëruar edhe me komplikacione. “Shërbimi More...

By Gjergji On E martë, Maj 15th, 2018
0 Comments

Foshnjat duhet të ecin zbathur, këto janë përfitimet shëndetësore

Shpesh prindërit shqetësohen se fëmija ecën zbathur, por në fakt kjo ka shumë përfitime për shëndetin dhe zhvillimin e të vegjëlve. Përfitimet e ecjes zbathur: Veshjet e duhura që sigurojnë gjumë More...

By Gjergji On E hënë, Maj 14th, 2018
0 Comments

Nuk ndodhte që nga koha e Zogut! Një lajm i hidhur për Shqipërinë

Të dhënat demografike po sinjalizojnë një situatë alarmante më shumë se ajo që pritej në zhvillimet e popullsisë në tremujorin e parë të vitit 2018. Shtesa e natyrore për herë të parë ka hyrë More...

By Gjergji On E mërkurë, Maj 9th, 2018
0 Comments

Shqiptarët popull optimist, Raporti: Brezat e ardhshëm do kenë një jetë më të mirë

Një raport i Bankës Botërore që mban titullin: “Lëvizshmëria ekonomike mes gjeneratave nëpër botë”, nxjerr në pah të dhëna mjaft interesante. Shqiptarët figurojnë ndër popujt më optimist në More...

By Gjergji On E martë, Maj 8th, 2018
0 Comments

1 në 5 të moshuar në Shqipëri janë të varur nga fëmijët apo shteti

Shqipëria ka një ndër normat më të ulëta në Evropë të varësisë së moshës së tretë. Kjo normë tregon se sa persona në moshë pune, pra 15 deri në 64 vjeç, ka për çdo të moshuar mbi 64 vjeç. Sa More...

By Gjergji On E martë, Maj 8th, 2018
0 Comments

Ilaçet jetike për diabetikët pa standarte, Ministria hesht!

Tre janë kompanitë të cilat furnizojnë Shqipërinë përmes Ministrisë së Shëndetësisë me ilaçin jetik për diabetikët. Dy lloje ilaçi janë të pajisur me barcode, shenja identifikuese e medikamentit. More...

By Gjergji On E enjte, Maj 3rd, 2018
0 Comments

Shifrat e FRIKSHME! 16 vdekje nga ajri! Tirana 60 % më e ndotur se niveli i lejuar

Shqipëri, 16 njerëz kanë humbur jetën për shkak të ndotjes së ajrit. Këto shifra alarmante, të gjendura në raportin më të fundit të OBSH për cilësinë e ajrit dhe të krijuar në infografike nga More...

By Gjergji On E mërkurë, Maj 2nd, 2018
0 Comments

Një lindje në Shqipëri më lirë se në vendet e tjera, por pse bëhen kaq pak bebe?

Fotot e Kate Middleton; vetëm 7 orë pas lindjes së princit, i cili është dhe i pesti në radhë për kurorën e Mbretërisë së Bashkuar, bënë xhiron e botës. Çmimi për të sjellë në jetë princin sipas More...