Category Food & Drinks Archives - Page 2 of 27 -Albpress Daily News

Kujdes kur përdorni akullin, ja sëmundja që mund të merrni…

Në ditët e nxehta të verës, uji apo pijet e ndryshme shoqërohen me akull. Por, ndërsa ne e blejmë ujin për të mos konsumuar atë të rrjetit publik, rrezikojmë që mikrobet apo infeksionet t’i marrim nga akulli. Mjekët infeksionistë thonë se javët e fundit ka raste të shtimit të hepatitit A, që përhapet më së shumti nga uji dhe More...

by Albpress News | Published 1 javë ago
By Albpress News On E martë, Gusht 7th, 2018
0 Comments

Ja pse duhet të hani shumë fasule

Fasulet mund të konsiderohen pa frike të ushqyeshme dhe të shëndetshme. Fasulet janë bishtajore dhe e kanë origjinën në Lindjen e Mesme, por u përhapën shumë shpejt në Indi, në vendet e Mesdheut dhe More...

By Albpress News On E hënë, Gusht 6th, 2018
0 Comments

Një lugë vaj ulliri në ditë ju ndihmon të jetoni më gjatë

Konsumimi i një luge vaj ulliri në ditë ju ndihmon që të jetoni më gjatë, sipas ekspertëve. Vaji i ullirit, një element kyç i dietës mesdhetare për një shëndet të mirë, prej shumë kohësh rekomandohet More...

By Albpress News On E hënë, Gusht 6th, 2018
0 Comments

Ushqimet verore që ulin tensionin e lartë në gjak

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Vlerat normale të presionit arterial duhet të jenë 120/ 80 mmHg, ndërkohë që çdo vlerë mbi 140 konsiderohet si hipertension More...

By Albpress News On E hënë, Gusht 6th, 2018
0 Comments

Pesë ushqime që nuk duhet të lahen para gatimit

Nëse keni zakon të përgatitni gjithçka dhe i lani para gatimit, duke menduar se ju do të liroheni nga bakteret – mendoni përsëri. Këto ushqime nuk duhet të vijnë në kontakt me ujin para përdorimit. Pula Zakonisht, More...

By Albpress News On E hënë, Gusht 6th, 2018
0 Comments

Ja lista e frutave dhe perimeve me më shumë pesticide, në vend të parë luleshtrydhet

Në raportin e fundit rreth pesticideve tek frutat dhe perimet, grupi që po merret me studimin e tyre thotë se ‘70% e frutave dhe perimeve përmbajnë më shumë se 230 pesticide të llojeve të ndryshme’. Analizat, More...

By Albpress News On E hënë, Gusht 6th, 2018
0 Comments

Çfarë duhet të pini, për të shuar etjen dhe t’u dobësuar!

Pijet në verë na ndihmojnë të luftojmë kundër nxehtësisë, të hidratohemi siç duhet dhe të mos zihemi me peshoren. Sigurisht që kur bën shumë nxehtë duhet të pimë më shumë. Ekuacioni është matematik More...

By Albpress News On E diel, Gusht 5th, 2018
0 Comments

9 fakte shkencore që tregojnë se çokollata është e shëndetshme

Çokollata është e njohur në të gjithë botën si një ushqim i ëmbël dhe i përdorur gjerësisht. Këto janë përfitimet që ofron kjo ëmbëlsirë e shijshme. Redukton rrezikun e sulmit në zemër Një More...

By Albpress News On E diel, Gusht 5th, 2018
0 Comments

Cilat ushqime duhet të hani nëse i përkisni grupit të gjakut 0?

Njohja e grupit të gjakut është e vërtetë e rëndësishme. Dhe nëse deri sot nuk keni bërë një test gjaku për të parë se cilit grup i përkisni, mos prisni më për ta bërë atë. Përveç aspekteve More...

By Albpress News On E diel, Gusht 5th, 2018
0 Comments

Mund të helmoheni rëndë! Ekspertët flasin për rrezikun e ringrirjes së akullores…

Helmimi nga ushqimi në verë, mund të ndodh kurdoherë, prandaj duhet të jeni shumë të kujdesshëm me ushqimin që konsumoni! Fokusi i Shijes sot është tek akullorja, që aq shumë konsumohet pas një ditë More...