Category Food & Drinks Archives -Albpress Daily News

7 gjëra që nuk duhet të bëni pasi keni ngrënë!

E keni pyetur ndonjëherë veten nëse keni zakone të mira të të ngrënit? Nuk po flasim vetëm për të ngrënën ushqim më vlera të larta ushqyese, flasim për veprimet që bëjmë para, pas ose gjatë të ngrënit. Secili nga ne ka një rutinë që shoqëron të ngrënin dhe ndoshta ndonjë nga veprimet që ne bëjmë mund të jetë i gabuar. More...

by Albpress News | Published 4 ditë ago
By Albpress News On E diel, Shtator 16th, 2018
0 Comments

Pse kafenë e mëngjesit duhet ta bëni në shtëpi

Janë disa gjëra që ndikojnë për një fillim të mbarë të mëngjesit. Një ndër to për shumë njerëz është kafeja. Ka shumë të dhëna që tregojnë se marrja e kafeinës ndikon për të mirë te njerëzit, More...

By Albpress News On E diel, Shtator 16th, 2018
0 Comments

Vaji i peshkut, i domosdoshëm për të gjithë

Vaji i peshkut i cili ka shumë efekte të shëndetshme për organizmin tonë, fitohet nga mëlçia e peshqve që jetojnë në detrat e ftohta. Rekomandohet për konsum sepse përmban acide yndyrore omega-3. Këto More...

By Albpress News On E shtunë, Shtator 15th, 2018
0 Comments

Nisja e vitit shkollor, AKU kontroll fastfood-eve dhe dyqaneve prane shkollave

Të gjithë subjektet që operojnë në ata sektorë që konsiderohen me risk të lartë do të jenë vazhdimisht në fokusin e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Kreu i këtij institucioni, Agim Ismaili, u shpreh More...

By Albpress News On E premte, Shtator 14th, 2018
0 Comments

Pijet energjike, ja çfarë parashikon pr/ligji që synon ndalimin …

Kuvendi pritet të shqyrtojë një projektligj që propozon ndalimin e tregtimit të pijeve energjike dhe disa kategorive të pijeve të gazuara te personat në moshën 18 vjeç. Nisma parashikon edhe penalizimin More...

By Albpress News On E martë, Shtator 11th, 2018
0 Comments

Dieta e rrushit, zgjedhja ideale për t’u kthyer në formë brenda një jave

Dieta e rrushit është shumë e dobishme për t’u kthyer në formë, duke humbur peshë dhe duke detoksifikuar stomakun për një javë. Në këtë fazë të vitit, shumë prej nesh mbarojnë pushimet dhe i kthehen More...

By Albpress News On E mërkurë, Shtator 5th, 2018
0 Comments

4 ushqime që janë provuar se shkaktojnë kancer…

Kanceri nuk është vetëm një koncept i frikshëm, është një fjalë e frikshme. Shkaqet e njohura të kancerit përfshijnë: Faktorë gjenetikë Faktorët e jetesës si përdorimi i duhanit, dieta dhe aktiviteti More...

By Albpress News On E martë, Shtator 4th, 2018
0 Comments

Fast food-et, “vrasës i heshtur” i shëndetit të konsumatorëve

Përdorimi i ushqimeve të shpejta është pa dyshim në majat më të larta. Ushqimi i shpejtë pa dyshim që është dhe shumë i shijshëm, por jo me vlera të larta ushqyese. Edhe pse konsumatorët janë të More...

By Albpress News On E hënë, Shtator 3rd, 2018
0 Comments

Ushqimet që duhet shmangur pas orës 19.00

Tashmë është konfirmuar se nuk është mirë të hahet ushqim pas orës 19.00. Nëse ndodh që jeni shumë i uritur dhe nuk mund t’i rezistoni ushqimit, atëherë rekomandohet të shmangni këto ushqime: – More...

By Albpress News On E hënë, Shtator 3rd, 2018
0 Comments

Shpërblim prej 300 dollarësh nëse ha një avokado në ditë

Me sa duket ëndërra mijëravjeçare është bërë realitet, njerëz që paguajnë njerëz të tjerë për të ngërënë avokado, shkruan faqja në internet që i dedikohet fushës së shkencës “Science Alert”. Universiteti More...