Sulltanesha shqiptare qe ‘sfidoi’ Kosemin

Është një nga personazhet më të rëndësishëm të telenovelës turke Kosem dhe që ka lënë gjurmë të forta edhe në histori, por a e dini Sulltaneshë Safija ishte shqiptare? Ajo lindi në vitin 1550 në fshatin Rez të Dukagjinit. Në moshën 13 vjeçare ajo u mor nga Sulltaneshë Mihrimaja, e bija e Sulltan Sulejmanit, si skllave për Sulltan More...

by Gjergji | Published 3 muaj ago
By Gjergji On E diel, Mars 4th, 2018
0 Comments

E padëgjuar/Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948

Zgjedhjet politike të vitit 1948 kanë qenë një nga më kyçet në historinë politike të Italisë. Pas Luftës së Dytë Botërore, Europa Lindore, ishte vendosur nën sferën sovietike me garnizone të fuqishme More...

By Gjergji On E diel, Mars 4th, 2018
0 Comments

Harta e rrallë, territoret shqiptare në shekullin e 17

Zëvendës ministri i Infrastrukturës dhe Energjetikës, Artan Shkreli publikon një hartë të rrallë italiane që i përket shekullit të XVII. Sipas publikimit të bërë nga vetë Shkreli, kjo hartë nuk ka More...

By Gjergji On E mërkurë, Shkurt 28th, 2018
0 Comments

Bomba mbi ambasadën sovjetike në Tiranë gjatë vitit 1951, ngrihet padi në gjykatë

Hysen Shehu është djali i Tefik Shehut, njëri nga 22 intelektualët që u dënuan me vdekje nga Gjykata e Lartë ushtarake në Tiranë më 27 shkurt të vitit 1951. Në fakt, pushkatimi i grupit të intelektualëve More...

By Gjergji On E mërkurë, Shkurt 21st, 2018
0 Comments

“Do ketë gjakderdhje nëse populli del në rrugë”, fjalimi sekret i Ramiz Alisë

Një pjese e fjalimit të Ramës Alisë e 20 shkurtit të 1991 është bërë publike sot, ku paralajmëronte për gjendje të jashtëzakonshme. Fjalimi është publikuar nga historiani Kastriot Dervishi. “R.Alia More...

By Gjergji On E mërkurë, Shkurt 7th, 2018
0 Comments

Kryeministria historike e shtetit shqiptar

Tirana është ndër kryeqytetet e rralla në Europë në të cilën vendet historike apo ato të institucioneve themelore të shtetit ose nuk dihen ku kanë qenë. Në Tiranë nuk ka asgjë shenjë ku ka qenë More...

By Gjergji On E hënë, Janar 29th, 2018
0 Comments

Pa “shtrembër” fotografinë e diktatorit Enver Hoxha, u dënua me 8 vite burg

Ish- drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi shkruan se sot është 80-vjetori i lindjes së një prej qëndrestarëve të burgjeve komuniste, Uran Kostrecit. Kjo është një ndër historitë More...

By Gjergji On E enjte, Janar 25th, 2018
0 Comments

Papa flet shqip në 500 vjetorin e Skënderbeut: Mirëseardhje të veçantë…

Katër ditë aktivitete përkujtimore. Nga 25 deri më 27 prill 1968, të gjithë shqiptarët e mërguar, pa mundësinë për të qenë në vendin e tyre, të mbyllur nga diktatura komuniste, kanë zgjedhur Romën More...

By Gjergji On E shtunë, Janar 6th, 2018
0 Comments

“Jehona” e medias në Francë: Glaundiola nga Shqipëria, “modeli i integrimit”

Fondacioni “Pozitiv Planet”, i kryesuar nga Jacques Attali, dalloi muajin e kaluar në Paris tetë udhëheqës projektesh nga vende të ndryshme. Midis tyre është një vajzë nga Shqipëria që jeton More...

By Gjergji On E mërkurë, Janar 3rd, 2018
0 Comments

Ndryshon sërish modeli i patentave, si do të jetë kartoni i ri dhe shenjat dalluese

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor, shpalli në fund të vitit 2017 një tender, me vlerë 420 milionë lekë. Drejtori i ri, Arben Isaraj kërkon të blejë 150 mijë patenta të reja, More...