Category Featured Archives -Albpress Daily News

Parashikimi i motit për datën 13 korrik

E Premte 13 dt Prill moti do të vazhdojë te jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta deri në mesatare në zonën Perëndimore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 8m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 2 me lartësi vale 0,1 deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie More...

by Albpress News | Published 2 muaj ago
By Albpress News On E mërkurë, Maj 23rd, 2018
0 Comments

Fshati i braktisur që pret t’i kthehen banorët….

Fshati Qafë Cërrik dikur numëronte 150-200 banorë, por si shumë zona të tjera të vendit, mungesa e kushteve minimale të jetesës, si rrugë e ujë i pijshëm bëri që zona të braktiset totalisht. Sipas More...

By Albpress News On E shtunë, Prill 7th, 2018
0 Comments

Pse 7 prilli është datë historike për Shqipërinë!

Si sot 79 vite të shkuara Italia fashiste zbaroi me trupat e saj në Shqipëri, duke shënuar pushtimin e vendit. Më 7 prill 1939 duke gdhire e premtja, pikerisht ne oren 04:30 te mengjesit, italianet bene zbarkimin More...

By Albpress News On E diel, Mars 25th, 2018
0 Comments

Lojërat e fatit i shkatërruan jetën, djali i kërkon…

Duket sikur historitë e forta emocionale nuk kanë të mbaruar në programin “Dua të të bëj të lumtur”. E tillë ishte historia e Eridonit, djalit 25 vjeçar nga Shkodra. Varësia ndaj bixhozit i kishte More...

By Albpress News On E diel, Mars 25th, 2018
0 Comments

Prej 15 vitesh jeton i vetëm në Shqipëri, njihuni me historinë e nje francezi

Erve Luazole (Herve Loiselet) është një shtetas francez që jeton e punon në Shqipëri. Kur ishte student në vitin 1987 dëgjon në një radio një lloj propagande në frengjisht, anglisht e italisht. Ishte More...

By Albpress News On E diel, Mars 25th, 2018
0 Comments

Flet zbuluesi politik i Shqipërisë në Francë: Të gjithë anëtarët e byrosë kryenin vizita fshehurazi në Paris

Flet Hasan Luçi, ish-zbulues politik i Shqipërisë në Francë: Të gjithë anëtarët e Byrosë Politike, vinin për vizita mjekësore në Paris. Që nga Mehmet Shehu, Beqir Balluku, Ramiz Alia, Adil Çarçani More...

By Albpress News On E shtunë, Mars 24th, 2018
0 Comments

Në Spaç, brenda kampit më famëkeq të Shqipërisë…

Enver Hoxha ishte një admirues i flaktë i shokut Stalin. Në kohën kur sundimit 30-vjeçar të ish-diktatorit sovjetik i erdhi fundi me vdekjen e tij në vitin 1953, homologu i tij shqiptar urdhëroi një shfaqje More...

By Albpress News On E premte, Mars 16th, 2018
0 Comments

130 letra për tu riatdhesuar, njihuni me shqiptarin nga Gostivari të burgosur në Fier

78-vjeçari nga Gostivari i internuar në Seman, shkroi 130 letra për riatdhesim. Ish- drejtori i Arkivit në ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi publikon historinë e Rexhep Tahirit, i cili erdhi në Shqipërinë More...

By Albpress News On E martë, Mars 13th, 2018
0 Comments

BIRN, Reporterët pa kufij: 3 familje kanë në pronësi 5 licenca transmetimi dixhital

Përqendrimi i audiencës dhe i tregut e shtrembëron tregun e medias në Shqipëri. Mungesa e pluralizmit të krijuar nga kjo mund të dallohet në televizion dhe në radio por edhe në shtyp. Ky është një nga More...

By Albpress News On E martë, Mars 13th, 2018
0 Comments

E paprecedentë/ Fëmijët shqiptarë mbështesin sulmet e Turqisë në Siri (VIDEO)

Disa shqiptarë nga qytete të ndryshme të vendit tonë kanë shprehur mbështetjen e tyre për sulmet që po bën ushtria turke në Siri. Video po qarkullon në internet që nga mbrëmja e djeshme, ku në të More...