Fshati i braktisur që pret t’i kthehen banorët….

Fshati Qafë Cërrik dikur numëronte 150-200 banorë, por si shumë zona të tjera të vendit, mungesa e kushteve minimale të jetesës, si rrugë e ujë i pijshëm bëri që zona të braktiset totalisht. Sipas gojëdhënave ndërtesat e para në këtë fshat datojnë në vitet 1700. Ndërtesat karakteristike, të cilat vazhdojnë të qëndrojnë More...

by Gjergji | Published 3 ditë ago
By Gjergji On E shtunë, Prill 7th, 2018
0 Comments

Pse 7 prilli është datë historike për Shqipërinë!

Si sot 79 vite të shkuara Italia fashiste zbaroi me trupat e saj në Shqipëri, duke shënuar pushtimin e vendit. Më 7 prill 1939 duke gdhire e premtja, pikerisht ne oren 04:30 te mengjesit, italianet bene zbarkimin More...

By Gjergji On E diel, Mars 25th, 2018
0 Comments

Lojërat e fatit i shkatërruan jetën, djali i kërkon…

Duket sikur historitë e forta emocionale nuk kanë të mbaruar në programin “Dua të të bëj të lumtur”. E tillë ishte historia e Eridonit, djalit 25 vjeçar nga Shkodra. Varësia ndaj bixhozit i kishte More...

By Gjergji On E diel, Mars 25th, 2018
0 Comments

Prej 15 vitesh jeton i vetëm në Shqipëri, njihuni me historinë e nje francezi

Erve Luazole (Herve Loiselet) është një shtetas francez që jeton e punon në Shqipëri. Kur ishte student në vitin 1987 dëgjon në një radio një lloj propagande në frengjisht, anglisht e italisht. Ishte More...

By Gjergji On E diel, Mars 25th, 2018
0 Comments

Flet zbuluesi politik i Shqipërisë në Francë: Të gjithë anëtarët e byrosë kryenin vizita fshehurazi në Paris

Flet Hasan Luçi, ish-zbulues politik i Shqipërisë në Francë: Të gjithë anëtarët e Byrosë Politike, vinin për vizita mjekësore në Paris. Që nga Mehmet Shehu, Beqir Balluku, Ramiz Alia, Adil Çarçani More...

By Gjergji On E shtunë, Mars 24th, 2018
0 Comments

Në Spaç, brenda kampit më famëkeq të Shqipërisë…

Enver Hoxha ishte një admirues i flaktë i shokut Stalin. Në kohën kur sundimit 30-vjeçar të ish-diktatorit sovjetik i erdhi fundi me vdekjen e tij në vitin 1953, homologu i tij shqiptar urdhëroi një shfaqje More...

By Gjergji On E premte, Mars 16th, 2018
0 Comments

130 letra për tu riatdhesuar, njihuni me shqiptarin nga Gostivari të burgosur në Fier

78-vjeçari nga Gostivari i internuar në Seman, shkroi 130 letra për riatdhesim. Ish- drejtori i Arkivit në ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi publikon historinë e Rexhep Tahirit, i cili erdhi në Shqipërinë More...

By Gjergji On E martë, Mars 13th, 2018
0 Comments

BIRN, Reporterët pa kufij: 3 familje kanë në pronësi 5 licenca transmetimi dixhital

Përqendrimi i audiencës dhe i tregut e shtrembëron tregun e medias në Shqipëri. Mungesa e pluralizmit të krijuar nga kjo mund të dallohet në televizion dhe në radio por edhe në shtyp. Ky është një nga More...

By Gjergji On E martë, Mars 13th, 2018
0 Comments

E paprecedentë/ Fëmijët shqiptarë mbështesin sulmet e Turqisë në Siri (VIDEO)

Disa shqiptarë nga qytete të ndryshme të vendit tonë kanë shprehur mbështetjen e tyre për sulmet që po bën ushtria turke në Siri. Video po qarkullon në internet që nga mbrëmja e djeshme, ku në të More...

By Gjergji On E shtunë, Mars 10th, 2018
0 Comments

Njihuni me shkollën, ku nxënësit “mësojnë me të vdekurit” (VIDEO)

Varreza ngjitur me oborrin e shkollës! Pamja aspak e zakontë, është shumë e zakonshme për nxënësit e shkollës “Tahir Sinani”, nga klasa e parë tek e nënta, që shohin varreza kur hyjnë në shkollë, More...