Category Environment Archives -Albpress Daily News

Rruga e Arbrit, edhe 4 milionë USD të tjera për mbikëqyrjen e pavarur të kontratës

Në qershor të këtij viti Gjoka Konstuksion nisi zyrtarisht punimet për ndërtimin e Rrugës së Arbrit pasi fitoi garën me një vlerë 33.6 miliardë lekë. Ky do të ishte projekti i parë i paketës “1 miliardë” e shpallur nga qeveria. Kostoja e rrugës gjithsesi pritet që rritet edhe më tej me të paktën 446 milionë lekë apo pak më More...

by Albpress News | Published 12 orë ago
By Albpress News On E martë, Gusht 14th, 2018
0 Comments

OSHEE nis remontin, ja zonat e Tiranes qe do te jene pa energji…

OSHEE ka njoftuar sot se shumë zona të Tiranës do të kenë mungesë të energjisë elektrike, duke nisur që nga ora 09:00 e mëngjesit. Sipas njoftimit të OSHEE-së këto zona do të kenë ndërprerje të More...

By Albpress News On E hënë, Gusht 13th, 2018
0 Comments

Gjobitet kryebashkiakja e Sarandës, ja arsyeja

Inspektoriati i Mjedisit gjobiti me 1 milionë Lekë të vjetra kryetaren e Bashkisë së Sarandës, Florjana Koka. Kjo e fundit u gjobit për mosmenaxhim të mbetjeve në qytet. 500 mijë Lekë është masa administrative More...

By Albpress News On E hënë, Gusht 13th, 2018
0 Comments

FOTO/ Tërmetet, ja çfarë ndodhi gjatë natës…

Pas tërmetit me magnitudë 5.1 ballë me epiqendër në zonën e Dibrës, ku u dëmtuan 90 shtëpi, nga të cilat 7 u shpallën të pabanueshme, lëkundjet vijojnë ende. Gjatë natës në Bulqizë janë regjistruar More...

By Albpress News On E hënë, Gusht 13th, 2018
0 Comments

Ndryshimet klimatike: Të gjithë duhet të largohen nga ky vend

Temperaturat mesatare në Sudan deri në vitin 2060 do të rriten të paktën 1.1 – 3.1 gradë Celsius dhe ndryshimi i klimës është shkaku që ky shtet afrikan po vuan nga zhvendosja e 600.000 njerëzve. Bëhet More...

By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

Parashikimi i motit 13 gusht 2018, ja çfare pritet…

Fillimi javës, date 13 Gusht, moti do të vijojë me diell përgjatë ultësirës perëndimore dhe kalime të pakta vranësirash në zonat malore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi More...

By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

FOTO/ IGJEUM bёn parashikimin: Rreziku mё i madh tё hёnёn, ja çfarё pritet…

Rreziku nga zjarret ne pyje do tё jetё mё i lartё gjatё ditës sё nesërme vecanerisht ne disa zona te vendit, raporton sot IGJEUM. Nesër (e hënë, dt.13) temperaturat maksimale të ajrit ne vendet e uleta More...

By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

Këshilla e sizmiologut: Si mund të mbroheni gjatë tërmeteve…

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.Kjo eshte keshilla e sizmiologut, Tahir Ahmeti. Më poshtë janë disa More...

By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

Dëmet nga tërmeti, ja sa shtëpi u dëmtuan në qarkun e Dibrës/ Emergjencat Civile japin shifrat

Tërmeti i fortë me magnitudë 5.1 ballë i shkallës rihter, që u regjistrua pasditen e djeshme, ka shkaktuar dëme të shumta në banesa në Qarkun e Dibrës. Emergjencat Civile raportojnë për 235 banesa të More...

By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

Ja sa tërmete lëkundën Shqipërinë gjatë natës…

Tërmeti i fortë që u regjistrua pasditen e djeshme është pasuar nga të tjera lëkundje me magnitudë më të vogël. Thuajse të gjithë tërmetet kanë pasur të njëjtën epiqendër, Bulqizën. Sipas të More...