Category Business Archives - Page 3 of 55 -Albpress Daily News

Bizneset e reja, Tatimet: U hapën 1,531 subjekte

Bizneset e reja të hapura në zonat bregdetare për periudhën qershor– gusht janë rritur 58 për qind në krahasim me një vit më parë. Për këtë periudhë, në zonat bregdetare janë regjistruar 1,531 biznese të reja. Shifrat u publikuan dje nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve. Bilanci i Tatimeve rezulton pozitiv edhe në rritjen e xhiros More...

by Albpress News | Published 1 muaj ago
By Albpress News On E hënë, Gusht 13th, 2018
0 Comments

Tatimet: Numri i bizneseve të reja në bregdet u rrit me 58%

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka publikuar të dhënat më të fundit në lidhje me bizneset e reja të regjistruara në zonat turistike. Sipas të dhënave të Tatimeve, Saranda mban rekordin për numrin More...

By Albpress News On E diel, Gusht 12th, 2018
0 Comments

Në kërkim të punonjësve të rinj, por ja çfarë fshehin bizneset…

Shërbimi Kombëtar i Punësimit thotë se janë shumë biznese që janë në kërkim të punonjësve. Por në njoftimet për punonjës nuk deklarohet niveli i pagës. Konkretisht janë 51.325 punëdhënës të More...

By Albpress News On E shtunë, Gusht 11th, 2018
0 Comments

Biznesi i argëtimit, sa shpenzojnë shqiptarët në verë; Këngëtarët që paguhen më shumë

Net të çmendura në diskoteka dhe skena moderne? Ka ardhur koha që të harroni Ibizën dhe Las Vegasin. Turistët mund ta gjejnë atë dhe në destinacionin që po bëhet trend i momentit, bregdetin shqiptar. More...

By Albpress News On E premte, Gusht 10th, 2018
0 Comments

Tatimet afat bizneseve deri në 20 gusht për pagesën e…

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, njoftoi sot gjithë tatimpaguesit (shoqëritë tregtare/personat juridikë), të cilët sipas ligjit “Për tregtarët dhe shoqëritë tregtare” kanë marrë vendimin e destinimit More...

By Albpress News On E enjte, Gusht 9th, 2018
0 Comments

Ahmetaj i përgjigjet akuzave të PD: Rritja ekonomike 4.5 herë më e lartë se 2013

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, ka reaguar përmes një postimi në rrjet ndaj akuzave të opozitës lidhur me situatën ekonomike në vend. “Ja e verteta e shifrave mbi punësimin, bizneset More...

By Albpress News On E mërkurë, Gusht 8th, 2018
0 Comments

Tatimet, rreth 18 mijë të punësuar të rinj për sezonin turistik

Sipas drejtorisë së Tatimeve rreth 18 mijë persona janë punësuar për herë të parë këtë sezon veror, dhe kryesisht në zonat turistike të Durrësit, Vlorës, Lezhës, Shkodrës dhe Sarandës. “Për More...

By Albpress News On E martë, Gusht 7th, 2018
0 Comments

Doganierët grekë kapin mallrat e fallsifikuara që do hynin në Shqipëri, ja për çfarë bëhet fjalë

Pothuajse një dyqan i tërë me rroba të falsifikuara janë bllokuar në doganën e Kakavijës. Doganierët grekë sekuestruan mallra të falsifikuara, të cilat do të hynin në Shqipëri për tregun vendas. Plot More...

By Albpress News On E martë, Gusht 7th, 2018
0 Comments

Tatimet nuk ndalen, mbi 20 mije bizneseve u vendoset barra hipotekore…

Qershori i këtij viti ka shënuar një shifër rekord të bizneseve të cilëve u është vendosur masa e barrës siguruese apo hipotekore nga ana e administratës tatimore. Sipas të dhënave zyrtare të Drejtorisë More...

By Albpress News On E shtunë, Gusht 4th, 2018
0 Comments

Tatimet “zbarkojnë” në veri të Shqipërisë, bllokohen biznese të njohur

Pas goditjes së informalitetit, shumë të përhapur, ndër subjektet e sektorit turistik në jug të vendit, strukturat e Drejtorisë së Hetimit Tatimor, Rajoni Verior, kanë intensifikuar kontrollet në shoqëritë More...