Thellimi i pabarazisë, ky është “6%” i famshëm që zotëron miliardat

Në Shqipëri ka rreth 1 milion e gjysmë individë aktivë me kursime bankare, por sasia më e madhe e parave në banka rreth 62 përqind, ose rreth 5 miliardë euro, janë në duart e një pjese të vogël të depozituesve, vetëm në 6% përqind të tyre. Këto janë dhe personat që kanë një depozite mbi 2,5 milion leke. Sipas Agjencisë së Sigurimit More...

by Gjergji | Published 2 javë ago
By Gjergji On E martë, Prill 10th, 2018
0 Comments

Tatimet sqarojnë bizneset, si të mbajnë llogaritë për TVSH

Tatimet kanë publikuar një material informues për biznesin lidhur me mbajtjen e regjistrave kontabile për qëllime tatimore. Personat e tatueshëm, subjekte të Tatimit mbi Vlerën e Shtuar apo të Tatimit mbi More...

By Gjergji On E martë, Prill 10th, 2018
0 Comments

Ahmetaj thirrje biznesit: Mos i mbyllni qepenat as 5 minuta, s’duhet harruar çfarë iu bëri PD me gjobat e taksat

Ministri Arben Ahmetaj deklaroi sot se deri në fund të vitit nuk do të ketë gjoba për biznesin e vogël që mund të gabojë gjatë deklarimit të TVSH-së. Në një konferencë për shtyp ai tha se çdo tatimor More...

By Gjergji On E hënë, Prill 9th, 2018
0 Comments

Shpërthejnë ankesat për tenderët e qeverisë më 2017, 4 janë koncesione

Mbi 1000 ankesa për procedura të parregullta në prokurimet publike u proceduan tek Komisioneri i Pprokurimit Publik gjatë vitit të kaluar, nga të cilat 4 ankesa janë për procedurat konkurruese koncesione/ppp, More...

By Gjergji On E premte, Prill 6th, 2018
0 Comments

Tregtarët e vegjël në Tiranë, të tmerruar nga TVSH dhe “aksionet” e gjobave

Nga 1 prilli, bizneset që kanë qarkulluar mbi 20 milionë lekë të vjetra janë automatikisht pjesë e skemës së TVSH-së. Tregtarët e vegjël te Medreseja në Tiranë shprehen të trembur për atë që do More...

By Gjergji On E premte, Prill 6th, 2018
0 Comments

Kriza e shqiptarëve! 560 milionë euro kredi nuk kthehen në afat në banka

Viti 2018 nuk ka nisur mbarë për sistemin bankar, teksa klientët kanë filluar sërish që të vonojnë këstet e huave. Sipas statistikave të publikuara sot nga Banka e Shqipërisë, treguesi i kredive me probleme More...

By Gjergji On E mërkurë, Prill 4th, 2018
0 Comments

Biznesi i vogël në protestë kundër taksave, të enjten ulin qepenat

Dyqanet do të ulin qepenat. Biznesi i vogël dhe i mesëm të enjten nis grevën e paralajmëruar rreth dy javë më parë. Nga ora 10 deri në 12 përfaqësuesit e Shoqatës së Biznesit të Vogël thonë se do More...

By Gjergji On E mërkurë, Prill 4th, 2018
0 Comments

5 DETYRA për qeverinë Rama, që mund t’i japin fund protestave për Rrugën e Kombit

Deputeti socialist Erion Braçe, ka sqaruar 5 pika kyçe të asaj se çfarë i kërkoi sot në Komision të Ekonomisë, ministrit të Transportit Damian Gjiknuri. Pika më kulminante është ajo e kërkesës për More...

By Gjergji On E hënë, Prill 2nd, 2018
0 Comments

Tre skenarët për vendosjen e taksës në Rrugën e Kombit, zbardhet dokumenti!

Korporata financiare ndërkombëtare, IFC, pjesë e Bankës Botërore ka qenë konsulenti i qeverisë shqiptare për koncesionin mirëmbajtjes së Rrugës së Kombit. Top Channel ka siguruar raportin që IFC u ka More...

By Gjergji On E hënë, Prill 2nd, 2018
0 Comments

Taksat e prillit do “masakrojnë” qytetarët shqiptarë, alarmi jepet nga ekspertët

Dy ndryshime të forta fiskale kanë nisur nga 1 prilli. Përfshirja e biznesit të vogël me xhiro vjetore mbi 2 milionë lekë në skemën e TVSH-së dhe formula e re e taksës së ndërtesës e cila do të aplikohet More...