Shqiptarët të fiksuar me kafenetë,1 bar kafe për 152 banorë

Shqipëria përgjithësisht është nga fundi për çdo renditje, si p.sh. për të ardhurat për frymë, për cilësinë e ajrit, për keqqeverisjen, për ambientin për të bërë biznes e kështu me radhë. Por, ka një renditje ku ne “shkëlqejmë”, atë të kafeneve, – që i gjen me shumicë dhe shpesh të mbushura plot në çdo cep të kryeqytetit More...

by Gjergji | Published 18 orë ago
By Gjergji On E hënë, Shkurt 19th, 2018
0 Comments

200 biznesmenë italianë në Tiranë: duam siguri juridike dhe fizike!

Pompeo Tria është nje investitor italian në fushën e elektroshtëpiakeve, që operon prej tre vitesh në Shqipëri. Ai dëshiron të shtrij investimin edhe në sektorin e energjisë, por kryesore sipas tij për More...

By Gjergji On E shtunë, Shkurt 17th, 2018
0 Comments

Shtrenjtimi i apartamenteve: Si paratë e krimit po zhvlerësojnë kursimet e shqiptarëve

Çmimet e apartamentee po shtrenjtohen dukshëm në Tiranë, duke reflektuar kërkesën e lartë, që po vjen kryesisht nga burime informale. Kredia (për individë dhe kompani) dhe rritja zyrtare e të ardhurave More...

By Gjergji On E premte, Shkurt 16th, 2018
0 Comments

Çfarë po ndodh me euron?! Eksperti tregon shkaqet e rënies drastike të valutës

Euro kap nivelet më të ulëta historike. Në dekadën e fundit, muaji shkurt ka regjistruar ekuilibrin më të ulët të raportit euro/lek, duke u këmbyer me 132 lekë. Ekspertët pranojnë efektin psikologjik More...

By Gjergji On E enjte, Shkurt 15th, 2018
0 Comments

Blerjet online, doganat paraqesin udhëzimin e ri, ja për çfarë bëhet fjalë

Doganat kanë lëshuar së fundmi një udhëzim të posaçëm mbi mënyrën e zhdoganimit të mallrave që blihen online me vlerë më pak se 1000 euro. Për të mundësuar një deklarim të thjeshtuar për çdo More...

By Gjergji On E enjte, Shkurt 8th, 2018
0 Comments

Dokumentat që duhen dorëzuar në QKB, ndryshon sistemi

Drejtoria e Përgjithshme e Financimeve dhe Kontraktimeve për fondet e BE-së, BB-së dhe donatorëve të tjerë ka bërë me dije se tashmë ka shpallur kompaninë fituese që do të krijojë modulet e reja në More...

By Gjergji On E shtunë, Shkurt 3rd, 2018
0 Comments

Dy linja të reja fluturimesh direkte nga Tirana…”Low Cost”

Autoriteti i Aviacionit Civil ka njoftuar se në prill do të nisin dy linja të reja fluturimesh direkte nga Aeroporti i Rinasit. Duke filluar nga 13 prilli do të ketë fluturime direkte nga Tirana në Tel Aviv More...

By Gjergji On E mërkurë, Janar 31st, 2018
0 Comments

Udhëzimi i Doganave, 35 biznese nuk përfitojnë nga amnistia

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave publikoi listën me 34 subjektet që janë të dënuar me vendim të formës së prerë dhe që nuk përfitojnë nga ligji i faljes, që është duke u zbatuar. Në një shkresë More...

By Gjergji On E martë, Janar 30th, 2018
0 Comments

“Nuk duan aeroport, duan çizme”, Rama reagon pas votimit kundër të opozitës

​Projektligji për ndërtimi i Aeroportit të dytë në vend , atij në Vlorë, u diskutua sot mes debateve dhe kundërshtive në komisionin e Ekonomisë dhe atë të Ligjeve, ku raportuan ministrat Damian Gjiknuri More...

By Gjergji On E diel, Janar 28th, 2018
0 Comments

OSHEE do ta blejë energjinë 15% më shtrenjtë këtë vit, privatët rrisin tarifat

Në 2018-ën, OSHEE do të ia blejë me shtrenjtë energjinë HEC-eve të vogla private me të cilat ka një kontrate. Enti Rregullator i Energjisë ka miratuar për këtë vit një tarifë rreth 15% më të shtrenjtë More...