Bujar Kapexhiu: Bankën e Shqipërisë nuk e shembën, pse duhet ta bëjnë me Teatrin?!

Aktori Bujar Kapexhiu tha se të gjitha godinat e vjetra duhet të rikonstrukturohen dhe jo të shemben. Ai mori shembullin e Bankës së Shqipërisë, e cila nuk u shemb. Ne nje takim me aktoret pasditen e sotem, aktori Kapexhiu tha se godina aktuale e Teatrit Kombetar nuk duhet te shembet totalisht per ti lene vend projektit te prezantuar nga qeveria More...

by Gjergji | Published 1 muaj ago
By Gjergji On E hënë, Mars 19th, 2018
0 Comments

A ka marrë leje nga UNESCO qeveria?! Fillon sërish ndërtimi në parkun e Butrintit

Debati për një ndërtim në parkun arkeologjik të Butrintit detyroi ministrinë e Kulturës që të ndërpriste projektin. Por 5 muaj më pas, aty puna pothuajse ka përfunduar. Ambientet i ka parë nga afër More...

By Gjergji On E mërkurë, Mars 14th, 2018
0 Comments

Skandali me teatrin kombëtar, kompania që do e ndërtojë “fiton” edhe 4 kulla

Projekti i qeverisë për të dhënë me koncesion ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar përmban shumë të panjohura. Ndonëse Kryeministri Edi Rama prezantoi publikisht projektin arkitekturor se si do të jetë More...

By Gjergji On E mërkurë, Mars 14th, 2018
0 Comments

Projekti i Teatrit/ Neritan Liçaj: Ta ndërtojë shteti. Kryeministër që shantazhon, arrogant, që “pret koka”

Aktori Neritan Liçaj është kundër tre P-ve të famshme apo partneritetit Publik-Privat. Sipas tij, në institucionet kombëtare duhet të lërë vulën e vet shteti. Vendimin e shprehur nga Kryeministri Rama More...

By Gjergji On E martë, Mars 13th, 2018
0 Comments

Artistët kundër projektit: Paqartësi për skenën dhe sallën qendrore

Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u mblodhën sot për të diskutuar rreth tij. “Kemi një mbledhje për të diskutuar për More...

By Gjergji On E hënë, Mars 12th, 2018
0 Comments

Projekti, ja si do të duket Teatri i ri Kombëtar (dhe qendra tregtare aty pranë)

Këtë mbasdite është prezantuar për herë të parë projekti për Teatrin e Ri Kombëtar, një godinë që do të 3-fishojë hapësirën e teatrit ekzistues dhe që nuk do të ketë një kullë mbi të. Fillimisht More...

By Gjergji On E diel, Mars 11th, 2018
0 Comments

I moshuari kërkon të shkojë në azil. Bashkëshortja: Do t’a japim frymën e fundit bashkë (VIDEO)

E Diela Shqiptare nisi këtë të dielë me një zotëri të moshuar, Eqeremin. Ai ka kaluar një jetë të vështirë, pasi gruaja e parë jo vetëm që e braktisi, por edhe e ka mashtruar. Eqeremin dhe bashkëshorten More...

By Gjergji On E diel, Mars 11th, 2018
0 Comments

Çfarë ka rezervuar “Dita e Verës” në Tiranë dhe Elbasan?!

14 marsi po afron dhe qyteti simbol i ditës së verës ka nisur përgatitjet e para. Në Elbasan u çel Panairi i Librit, për të dytin vit në këtë qytet. Duke e lidhur panairin me traditën kulturore të Elbasanit, More...

By Gjergji On E shtunë, Mars 10th, 2018
0 Comments

Dalin pamje me pullë të kuqe, gratë shqiptare djegin Club-et për 8 Mars

y​ Edhe këtë 8 mars një pjesë e mirë e grave shqiptare nuk e harruan ‘traditën’ e harbimit nëpër clube. Dy ditë pas festës dedikuar femrave kanë qarkulluar disa pamje pikante ku tregojnë se i kanë More...

By Gjergji On E mërkurë, Mars 7th, 2018
0 Comments

Si mund ta bëjë këtë shteti shqiptar?! “Mjeshtri i Madh” i papunë, del dhe shet rrugëve

Instrumentisti Vendim Kapaj mban titullin ”Mjeshtër i Madh” e ka përfaqësuar Vlorën, qytetin e lindjes së tij, me krenari edhe jashtë vendit. “Që 8 vjeç, sot jam 59 vjeç. I bija fyellit me dhëmbë More...