Gati grupi “anti-kulla”! Artistët ‘përveshin mëngët’ për shpëtimin e Teatrit

Aktorët dhe artistët vijojnë të jenë kundër prishjes së godinës së vjetër të teatrit Kombëtar dhe zbatimit të projektit prezantuar nga Kryeministri Rama një javë më parë me ide nga arkitekti danez Bjarke Ingels. Ata shprehen se ky projekt nuk është konsultuar dhe çdo të herë rreth orës 18:00 artistë e qytetarë mblidhen kundërvendimit More...

by Gjergji | Published 2 ditë ago
By Gjergji On E martë, Mars 20th, 2018
0 Comments

7 kulla do ndërtohen pas teatrit Kombëtar! Publikohen pamjet

A do ndërtohen kulla mbas godinës së re të teatrit kombëtar? Kjo është pyetja që të gjithë kërkojnë një përgjigje. Rama gjatë takimi me artistë dhe disa sipërmarrës bëri prezantimin e projektit More...

By Gjergji On E martë, Mars 20th, 2018
0 Comments

Bujar Kapexhiu: Bankën e Shqipërisë nuk e shembën, pse duhet ta bëjnë me Teatrin?!

Aktori Bujar Kapexhiu tha se të gjitha godinat e vjetra duhet të rikonstrukturohen dhe jo të shemben. Ai mori shembullin e Bankës së Shqipërisë, e cila nuk u shemb. Ne nje takim me aktoret pasditen e sotem, More...

By Gjergji On E hënë, Mars 19th, 2018
0 Comments

A ka marrë leje nga UNESCO qeveria?! Fillon sërish ndërtimi në parkun e Butrintit

Debati për një ndërtim në parkun arkeologjik të Butrintit detyroi ministrinë e Kulturës që të ndërpriste projektin. Por 5 muaj më pas, aty puna pothuajse ka përfunduar. Ambientet i ka parë nga afër More...

By Gjergji On E mërkurë, Mars 14th, 2018
0 Comments

Skandali me teatrin kombëtar, kompania që do e ndërtojë “fiton” edhe 4 kulla

Projekti i qeverisë për të dhënë me koncesion ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar përmban shumë të panjohura. Ndonëse Kryeministri Edi Rama prezantoi publikisht projektin arkitekturor se si do të jetë More...

By Gjergji On E mërkurë, Mars 14th, 2018
0 Comments

Projekti i Teatrit/ Neritan Liçaj: Ta ndërtojë shteti. Kryeministër që shantazhon, arrogant, që “pret koka”

Aktori Neritan Liçaj është kundër tre P-ve të famshme apo partneritetit Publik-Privat. Sipas tij, në institucionet kombëtare duhet të lërë vulën e vet shteti. Vendimin e shprehur nga Kryeministri Rama More...

By Gjergji On E martë, Mars 13th, 2018
0 Comments

Artistët kundër projektit: Paqartësi për skenën dhe sallën qendrore

Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u mblodhën sot për të diskutuar rreth tij. “Kemi një mbledhje për të diskutuar për More...

By Gjergji On E hënë, Mars 12th, 2018
0 Comments

Projekti, ja si do të duket Teatri i ri Kombëtar (dhe qendra tregtare aty pranë)

Këtë mbasdite është prezantuar për herë të parë projekti për Teatrin e Ri Kombëtar, një godinë që do të 3-fishojë hapësirën e teatrit ekzistues dhe që nuk do të ketë një kullë mbi të. Fillimisht More...

By Gjergji On E diel, Mars 11th, 2018
0 Comments

I moshuari kërkon të shkojë në azil. Bashkëshortja: Do t’a japim frymën e fundit bashkë (VIDEO)

E Diela Shqiptare nisi këtë të dielë me një zotëri të moshuar, Eqeremin. Ai ka kaluar një jetë të vështirë, pasi gruaja e parë jo vetëm që e braktisi, por edhe e ka mashtruar. Eqeremin dhe bashkëshorten More...

By Gjergji On E diel, Mars 11th, 2018
0 Comments

Çfarë ka rezervuar “Dita e Verës” në Tiranë dhe Elbasan?!

14 marsi po afron dhe qyteti simbol i ditës së verës ka nisur përgatitjet e para. Në Elbasan u çel Panairi i Librit, për të dytin vit në këtë qytet. Duke e lidhur panairin me traditën kulturore të Elbasanit, More...