Published On: Mër, Gus 23rd, 2017

Berisha i pergjigjet Dakos: kane dashur te te hedhin nga kati i 15-te

Një debat i ashpër ka nisur mes kreut të Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dakos dhe ish-kryeministrit Sali Berisha.
Pas denoncimit të Berishës për ndërtimin e disa pallateve në zonën e Qerretit, reagoi Dako duke thënë se vendi ku janë ndërtuar pallatet është nën juridiksionin e Bashkisë së Kavajës.

Por, Berisha nuk e ka lënë me kaq, ku pasditen e sotme ka publikuar një status të gjatë, duke hedhur akuza të forta për Dakon.

Ndër të tjera, ish-kryeministri Berisha i kujton Dakos, se ishte qytetari dixhital që I shpëtoi jetën, pasi sipas tij, atë kanë qenë duke e hedhur nga kati I 15.

Ish- kryeministri Sali Berisha denoncoi ndërtimin e disa pallateve në zonën e Qerretit, duke shkruar se i përkasin kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dako.

Reagimi i Berishës:

Pergjigje Dakos!

Pershendetje Gjush!

Se pari denoj qendrimin tend shperfilles ndaj qytetarit dixhital, per te cilin kurre nuk duhet te ankohesh, sepse ti jeten e ke prej qytetarit dixhital, kur ai me guxim denoncoi marrjen tende peng nga Shullazi dhe tmerri qe te krijuan me provat qe bene per te te hedhur nga kati i 15 i nje pallati.

Ne ate kohe ishte jo Rama por qytetari dixhital qe denoncoi dhe te shpetoi, dhe ti nuk kundershtove as dhe nje presje te vetme nga ai status. Por si mos mirenjohes qe je, dhe tani qe ke marre Lul Berishen si menaxher te aferave tua, sulmon qytetarin dixhital.

Se dyti, e vleresoj pergjigjen tuaj, ne te cilen ti, duke u prepjekur te mohosh akuzat e qytetarit dixhital, faktikisht i pranon pothuaj plotesisht ato. Une i botoj mesazhet e qytetareve dixhital siç vijne, nuk marr kurre persiper vertetesine e tyre por kesaj radhe qytetari dixhital perveç mesazhit me fjale ka derguar dhe fotografine e disa pallateve ne rere e pa leje ne Qerret. Pallatet ne thes nuk mund te futen, ato flasin me shume se sa 1 milione fjale! Pretendimi juaj se qytetari dixhital qenkam une nuk te mbron por te akuzon sepse eshte thjesht refreni bajat i Rames “fajin e ka Saliu”!

Se treti Gjush, vertet Qerreti eshte ne Kavaje dhe nuk eshtr as ne Durres dhe as ne Surrel dhe se ti shumicen e krimeve urbanistike, mjedisore e ke kryer ne Durres, por perseri kjo nuk te mbron nga akuza e qytetarit dixhital pasi dihet mire se per mafien nuk ekzistojne kufinj adminstrativ, krahinor madje as dhe shteteror apo kombetar.

Mafia si zot njeh vetem fitimin. Keshtu qe me kete argument ti vetem sa çon uje ne mullirin e qytetarit dixhital!

Ndaj dhe pa deshire te falenderoj sepse faktikisht, si te thuash me argumentin qe perdor, pranon se nuk je dore jashte ne kete afere!

Se fundi, une personalisht nuk di se te kujt jane pallatet e ndertuara ne rere qe ka derguar me foto qytetari dixhital, por di me dokumenta, te cilat dhe i kam botuar, se ndertimi i tyre ka filluar se paku 3-4 muaj para zgjedhjeve.

Qytetari dixhital mund te jete ose jo i sakte per pronesine ndaj dhe une u bej thirrje prokurorise dhe autoriteteve vendore te Kavajes te nderhyjne me urgjence per te zbardhur kete afere, ne te cilen perveç shkeljeve te te gjitha ligjeve te ndertimit, urbanistikes dhe mjedisit, kemi te bejme me larje te miliona euro para te pista!

Ketu me poshte keni te plote statusin e botuar sot nga Gjushi si pergjigje ndaj akuzave te bere ne stausin e djeshem te qytetarit dixhital!! sb

“Sali! Që ti mos ta dish ku bie Qerreti unë s’e besoj dot, sepse përveçse ti i di mirë edhe gjërat që bën sikur s’i di, në Qerret ke edhe shtëpine verore te Lulzimit tënd

Pra Qerreti bie në Kavajë Sali jo në Durrës, kështu që thuaji atij qytetarit dixhital, dmth vetes tënde, që me Dakon e ke kot se Dakos nuk i’a ha qeni shkopin (siç e di edhe ti që ben sikur s’e di Sal) dhe pushime të mbara në Vilën e Lalzit, aty po je në Durrësin e Dakos”